Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE İNŞAAT SEKTÖRÜ SINIFI GEÇTİ

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık, yaşanan son depremde Düzce inşaat sektörünün sınıfı geçtiğini söyledi. Düzcelinin yaşanan depremlerden ders aldığını vurgulayan Bıyık “Ölümlere deprem değil standartlara uygun olmayan binalar neden oluyor” dedi.

DÜZCE İNŞAAT SEKTÖRÜ SINIFI GEÇTİ
14.01.2023 - 11:50
Haber Merkezi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası 9. Meslek Komitesi’nin Doğal Afet Sigortaları Farkındalık Zirvesi Düzce Mutfak Sanatları Merkezinde gerçekleştirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık, Düzcelinin depremlerden önemli dersler aldığını, ölümlere depremin değil  standartlara uygun olmayan binaların neden olduğu gerçeğini bir kez daha kavradıklarını söyledi. Özellikle 2008 sonrası inşa edilen binaların güncellenen deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Bıyık, “Düzce Belediyesinin deprem yönetmeliklerine göre yerine getirilmesi zorunlu kriterlerin ötesindeki şartları da talep etmesi hasar düzeylerinin çok daha düşük seviyelerde gerçekleşmesinde büyük katkı sağladı” dedi.  
Son depremde Düzce inşaat sektörünün sınıfı geçtiğini ifade eden Bıyık “Bu tarihten sonra inşa edilecek binalarda kalitenin çok daha üst seviyeye çıkacağına eminim” diye konuştu. 

Bıyık DASK’ın önemine de vurgu yaparak “Depremden sonra en çok duyduğumuz kavramlar hasar tespitleri ve DASK oldu. Doğal afet sigortasının da önemi çok daha iyi anlaşıldı. Hatta deprem ve diğer doğal afet primlerinin ve teminatlarının çok daha üst seviyelerde olması gerektiğini de görmüş olduk. Topraklarının neredeyse yarısının aktif fay hatları üzerinde bulunduğu ülkemizde deprem gerçeğini kabul etmek, hayat tarzımızı buna uygun olarak şekillendirmek zorundayız. Bu yüzden bu konuda kamuoyunda ciddi bir farkındalık yaratmak zorundayız.

Sigortacılık sektörü bu gerçek etrafında pozisyonunu tekrar gözden geçirmek zorunda. İklim değişikliğinin ciddi şekilde tetiklediği doğal afetler her yıl artmaya devam edecek ve hasar rakamlarının üst seviyelere çıkmasına neden olacak. Sigortacılık sektörü strateji oluştururken bu gerçeği de göz önünde bulundurmak zorundadır” İfadelerini kullandı.
Programda Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan 12 Kasım 1999 ve 23 Kasım 2022 depremleri kısa film gösterimi yapıldı. 

Daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Sayın Levent Korkut, katılımcıları deprem sigortası konusunda bilgilendirdi. Korkut internetten satış yapan bazı firmaların komisyon iadesi yaparak haksız rekabete neden olduğunu belirterek “Bunlarla mücadelemiz sürüyor. Sigorta şirketleri trafik sigortası kesmiyorlar, bu konuda SEDDK ile görüşmelerimiz devam ediyor, Maliye Bakanımızdan randevu talep ettik haber bekliyoruz. Trafik sigortası sorununu çözümü için ya serbest tarife ya da sabit tarifeye geçilmelidir.

İl içinde Acenteler arası iş paylaşabilirsiniz fakat İl dışından yapılarla ve brokerlerle iş paylaşmayın, bu yapılarla mücadelemize devam ediyoruz” dedi.
DASK Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Turgut ise; İzmir ve Elazığ depremlerinde tecrübe kazanandıklarını, Düzce depreminde çok kısa sürede hasar tespiti yaparak tazminatları ödemeye başladıklarını ifade etti. 

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren; Dask poliçelerine diğer doğal afetleri de dahil edeceklerinin müjdesini vererek “Çalışmamızda sona geldik. Birkaç aya kadar yeni teminatlı poliçelere başlayacağız. Hasar ödemelerinde yaşadığınız sorunları 125 nolu telefona ve [email protected] mail adresine bildirin, en kısa sürede çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca şirketlerinin sigorta yapmaktan kaçındığı tekstil, mobilya, plastik gibi sektörlerin sigortalanması için yaptığımız çalışmalar devam ediyor” şeklinde açıklama yaptı. 

Program sigorta acentelerinin sorularının cevaplanmasının ardından hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar