Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı asgari ücretinin 8 bin 500 olduğunu açıkladı

ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI
22.12.2022 - 12:41
Güncelleme 22.12.2022 - 16:03
Haber Merkezi

Türkiye’de milyonlarca çalışanın ve işverenin merakla beklediği 2023 asgari ücret miktarı belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları yük bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz.” dedi.

Erdoğan asgari ücret rakamının, ülkenin ekonomik ve sosyal görüntüsü ile uyumlu olduğunu vurguladı.

2002 yılında 184 TL olan asgari ücretin 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında arttığını ifade eden Erdoğan “Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yaparak 4 bin 253 TL yapmıştık. Bununla kalmadık, asgari ücretten alınan vergileri kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yüksek artış bizi yeni bir düzenleme ile asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkarmaya yöneltmişti. Bunları yaparken unutmayalım, bu devletin küfesi var. Asgari ücrette ortalama yüzde 85, kümülatif olarak yüzde 95 artış sağladık. Ülkemizi faiz, kur ve enflasyon cenderesinden çıkarmaya başladığımız şu dönemde hakları gözeten bir yönetim sergiliyoruz” diye konuştu.

NET ASGARİ ÜCRET 8500 TL OLDU

Recep Tayyip Erdoğan net asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak belirlediklerini kaydederek “Biz çok hassasız, 85 milyon nüfusu olan bir ülkemiz, bu yıl 1 milyon daha artış sözkonusu. Yıl sonunda nüfusun 86 milyonu bulması mümkün. Tüm bunları düşünmemiz mümkün. Enflasyon oranlarının hızla düşüşüne bu ayla birlikte şahitlik edeceğiz. Yıl ortasında yüzde 30’lu, yıl sonunda yüzde 20’lere düşürmeyi hedefliyoruz. Asgari ücretle ilgili adımlarımızı da milletimizi düşünerek atıyoruz. Asgari ücret rakamını paylaşmak istiyorum. Değerli bakanıma, TİSK Başkanı’mıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Net asgari ücret 8500 TL olarak belirlenmiştir” şeklinde açıklama yaptı. 

 

 

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar