Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YANLIŞ ŞARJ PATLAMAYA NEDEN OLUYOR  

Akıllı telefon, tablet, akıllı saat gibi elektronik cihazların yanlış şarj edilmesi ve kullanılmasından kaynaklı batarya patlamaları günümüzde kaçınılmaz bir gerçek haline geldi. Uzmanlar, kullanıcılara telefonu doğru ve zamanlı şarj etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

YANLIŞ ŞARJ PATLAMAYA NEDEN OLUYOR   
22.12.2022 - 11:51
İHA

Son yıllarda telefon ve batarya patlamaları sıklıkla duyuluyor, en son Karabük'te bir teknik serviste telefon bataryası patladı. Cebimizde taşıdığımız, hatta çoğu zaman geceleri yastık altına sıkıştırdığımız cep telefonları, saatli bomba gibi tehlike saçıyor. Gün geçtikçe elektrik akımını depolayan telefon bataryaların büyümesi ve içerisindeki bataryanın yanlış kullanımı tehlike arz ediyor. Diyarbakır'da 16 yıllık teknik servis uzmanı Süleyman Araz, akıllı telefonları gece şarjda bırakmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Bataryaların aşırı ısınması ve darbe almasıyla patlamaların meydana gelebileceğinin altını çizen Araz, "Telefonlarımızı veya tabletlerimizi şarja takıp ardından bunlarla oynadığımız takdirde cihazlarımızda batarya şişmesi olur. Böylelikle batarya şişip patlar duruma gelir. Özellikle son model cihazlarda bu sıkıntı çok oluyor. Batarya şişmesi olduktan sonra sadece bataryanın değiştirilmesi yetmiyor. Kimi zaman ekrana kimi zaman da telefonun kasasına zarar geliyor. Böylelikle 2 parça birden değişiyor. Bu yüzden lütfen telefon ve tabletleri gece şarja takıp uyumayalım ve şarjdayken oyun oynamayalım. Bir de özellikle telefonlar yastık altına koyulup uyulursa radyasyona maruz kalınmış oluyor. Bu da ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir" dedi.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.