Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BOZKUŞ HASAR TESPİTİ İÇİN DÜZCE SEMALARINDA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Düzce’de depremin çatılara verdiği hasarı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOZKUŞ ile tespit ediyor. Çalışmalar 20 Aralık’a kadar sürecek.

16.12.2022 - 13:15
Güncelleme 16.12.2022 - 16:03
Haber Merkezi

Merkez ilçeye bağlı mahalle ve köylerde İnsansız Hava Aracı (İHA) BOZKUŞ ile depremin çatı ve bacalara verdiği hasar fotoğraflanıyor.  

Çevre Şehircilik ekipleri, BOZKUŞ’ni Düzce şehir merkezi semalarında yaklaşık 4 saatlik bir uçuş yapacağını belirterek “Depremde oluşan hasarı tespit etmek için burada uçuş yapmayı planladık. Yaklaşık 800 hektarlık bir alanı 45 dakika içerisinde tarıyoruz. Düzce’nin şehir merkezini yaklaşık 3-4 saatte bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, envanterinde bulunan, BOZKUŞ’in gövde uzunluğu 1.26 metre, kanat açıklığı 2.50 metre. Gövde yapısı Karbon-Fiber özelliğe sahip. Bulunduğu konumdan dikey kalkış-iniş yaparak düz uçuş gerçekleştiren otonom ve manuel olarak yer kontrol istasyonunda komuta ve kontrol edilen hava aracı üzerinde bulunan faydalı yükler vasıtasıyla fotoğraf ve telemetri aktarımı sağlıyor. Aracın 3 saatlik uçuş süresi var, 65-80 km/saat seyir hızına sahip, uçuş menzili 30 km, uçuş yüksekliği ise deniz seviyesinden 3500 metre.


Editör: E. Yılmaz
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.