Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SİGORTACILAR ACİL ÇÖZÜM İSTİYOR

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, 9. Meslek Komitesi üyelerinin taleplerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu’na iletti. Eroğlu sorunların çözümü noktasında ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

SİGORTACILAR ACİL ÇÖZÜM İSTİYOR
12.11.2022 - 12:25
Haber Merkezi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, 9. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Selim Özdemir, Komite Üyeleri Faruk Yusufoğlu, Murat Sert, Cengizhan Veziroğlu ve Gökçe Ülkü Altay ile birlikte Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu’nu ziyaret etti.

İstanbul’da gerçekleştirilen ziyarette Eroğlu’na sigortacılık sektöründe acil çözülmesi beklenen konular hakkında bilgiler verildi.

Eroğlu’na sigortacılık sektörünün başlıca sorunları aktarıldı. Zorunlu trafik sigortasının tüm şirketlerce kesilebilir hale gelmesi, asgari komisyon oranlarının artırılması, devir zeyli uygulamasının tekrar yürürlüğe konulması istendi. Ayrıca tek fiyat uygulamasına geçilmesi veya sigorta acentelerine tüm sigorta şirketlerinden trafik poliçesi satış imkânı verilmesi talep edildi. Trafik sigortası olmayan araç sahiplerine uyarı yazısı iletilmesi, araç ruhsatlarında marka kodunun yer alması, 50 cc motorlu bisikletlerin trafik sigortası kapsamına alınması, doğrudan tazmin sistemi uygulamasına geçişin ivedilikle sağlanması gibi konular da gündeme alındı. Zorunlu sigortalar, çöp ve emlak vergisi işlemlerinde DASK poliçe kontrolü yapılması, sigorta aracıları arasındaki haksız rekabet ve uygulamalar, sigorta primi üzerinden risturn ve iskonto yapılmasının ve sigorta poliçesinin promosyon unsuru olarak kullanımının yasaklanması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Erdoğan Bıyık, bankalar ve diğer kredi sağlayan kuruluşlarının kredi tahsis işlemlerinde poliçe satış baskısının engellenmesi amacıyla acentenin tanzim ettiği muadil poliçenin kabul görmesini, yetkisiz kişilerin sigortacılık faaliyetlerinin engellenmesini ve sigorta aracılarının ekran açmak suretiyle yetkisiz kişilere poliçe satışı yapmalarının engellenmesini istedi.

Heyetin Eroğlu’na ilettikleri diğer talepler ise şöyle: “Sigorta şirketlerine de sorumluluk verilmesi, sigorta şirketi ekranlarına e-devlet uygulaması ile girişin zorunlu olması ve IP uygulamasının kaldırılması, bilgilendirmenin dijital ortamda yapılabilmesi, İl taşıma kapasitesine göre acente merkezi ve şube açılışına izin verilmesi, SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) online sisteminin (Tramer) daha elverişli hale getirilmesi, tapu evrakında tapu sahiplerinin TC bilgilerinin bulunması, meskenin yada ticarethanenin adres kodunun olması, 3 yaşından büyük araçların trafik hasarlarında muadil parça uygulanmasının sağlanması.”

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu sorunların çözümü noktasında ivedi şekilde aksiyon alınması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.