Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“BORSADA YÖNETİCİLİK GÖNÜLLÜLÜK İŞİ”

Düzce Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, görev yaptığı 25 yıllık süreçte hesap verilemez hiçbir durumun yaşanmadığını söyledi. Kişisel menfaatlerin ön planda tutulmasının asla söz konusu olmadığını kaydeden Karslıoğlu “Borsada yöneticilik gönüllülük işidir. Yöneticiler kendi zamanlarından ve yaşamlarından ödün verirler” dedi.

17.10.2022 - 12:14
Güncelleme 17.10.2022 - 12:16
Özel Haber

“BAŞARI DİLEDİ”

Borsa seçimlerinden iki listenin yarışacağını kaydeden Karslıoğlu “Seçimlerde iki liste yarışacak. Adil bir seçim olacağı inancıyla aday arkadaşlara başarılar dilerim.40 yıldır çok evreler gördüm. 1980'li yıllarda Batı Karadeniz Bölgesi'nde 50-60 bin ton civarında üretim kapasitesi vardı. Bugün Batı Karadeniz Bölgesi 350 bin ton üretim kapasitesine ulaşmış durumda. Düzce Ticaret Borsası yeni bir seçim dönemini yaşamakta. Gelecek dönem borsayı yönetecek anlayışın belirleneceği bu seçimlerde borsamız üyeleri kendileri için en doğru olan kararı verecektir” diye konuştu.

“SIFIR BÜTÇE İLE BAŞLADIK”

Düzce Ticaret Borsası’nın sıfır bütçeyle kurulduğunu kaydeden Karslıoğlu şöyle devam etti: “Borsamız 1994 yılının sonlarında kiralık bir ofiste, 0 bütçeyle, 2 personelle başladığı faaliyetlerini bugün 40 dönüm arazisi, modern binası ve 16 personelle sürdürmekte. Kurumsal bir yapıya kavuşturulan borsamız üyelerimize en kaliteli ve en hızlı hizmeti sunmak üzere organizasyonunu geliştirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından akredite edilmiş borsalardan biriyiz. Bölgeye fındık analizleri konusunda akredite laboratuvar olarak önemli bir hizmet veriliyor. Türkiye'de 113 Ticaret Borsası bulunuyor. Polatlı, Konya, Edirne, Adana, Urfa, Ankara ve İzmir uygulamalı borsalar. Ana kotasyon maddesi fındık olan Ticaret borsalarında uygulamalı borsa bulunmamakta.”

“SORUNLARI YETKİLİ MERCİLERE TAŞIDIK”

Nurettin Karslıoğlu, üyelerin sorunlarını her zaman yetkili mercilere taşıdıklarını ve çözüm konusunda öneriler sunduklarını ifade ederek “İlimiz dışındaki üyelerin işlemlerini 6 yıl önce elektronik olarak yapmaya başladık. Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. kuruldu. Şu an Düzce Ticaret Borsası da Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. acentesi olarak görev yapıyor. Ürün borsacılığının altyapısı olan lisanslı depolar yapılmaya başlandı. Borsamız Düzce ilinin yanında Zonguldak, Bartın, Karadeniz Ereğli, Bolu bölgesini kapsayan bir alana hizmet veriyor. Bu bölgelerde tescile tabi ürünlerin işlemleri yapılıyor” şeklinde açıklama yaptı.

“KAYNAKLAR KEYFİ OLARAK KULLANILAMAZ”

Borsada kaynakların keyfi olarak kullanımının söz konusu dahi olamayacağını belirten Karslıoğlu “Düzce Ticaret Borsası belediye ve özel idare tarzında hizmet veremez. İlgili yasadaki tanımı ile kamu kurumu niteliğinde bir kuruluştur. Borsa hizmet sınırları içerisinde bulunan yerlerde mevcut üretici ve tüccarların ürünlerini tescil ve ilanı ile görevlidir. Kaynaklarını nasıl harcanacağına ilişkin mevzuatın dışına çıkması ve keyfi olarak kaynakların kullanılması mümkün değildir” dedi.

“HESAP VERİLEMEZ HİÇ BİR DURUM YAŞANMADI”

Karslıoğlu görev süresi içerisinde hesap verilemeyecek hiçbir durumun yaşanmadının altını çizerek “Geçmiş hepimizin gölgesidir. Gölgemizden kaçmaya çalışsak da kurtulamayız. Görev yaptığımız zaman dilimi içerisinde hesap veremediğimiz bir konu olmamıştır. Bizler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile iyi ilişkiler içerisinde olan, hatta üst kurullarda görev alan Düzce Ticaret Borsası yöneticileri olarak Düzce'nin tescili adına görevler alan, çalışan, hizmet üreten yöneticileriz. Kişisel bir menfaatimizin olması mümkün değil. Borsada yöneticilik gönüllülük işidir. Yöneticiler kendi zamanlarından ve yaşamlarından ödün verirler” diye konuştu.

YÖNETİM LİSTESİNDEKİ İSİMLER

Nurettin Karslıoğlu’nun listesinde yer alan isimler şöyle: Tahir Gülbahar, Kemal Genç, İsmail Savaş, Burhan Alper, Servet Güler, Zerrin Yavuz Açıkalın, Tazebey Baştimar, Yaşar Çengel, Fatih Pazvant, Kerim Erdoğan, Fazlı Kahraman, Güçhan Karslıoğlu, Osman Lokman Geçer.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.