Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

PANDEMİDE DOSTLARDI ŞİMDİ SOKAKTALAR  

Pandemi döneminde sahiplenilen evcil hayvanların, yasakların sona ermesinin ardından sokağa bırakıldığını belirten Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, “Evcil hayvanları sokaklarda olduklarını görmek bizleri derinden üzüyor” dedi.

PANDEMİDE DOSTLARDI ŞİMDİ SOKAKTALAR   
4.10.2022 - 12:40
Haber Merkezi

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, pandemi döneminde sahiplenilen evcil hayvanların, yasakların sona ermesinin ardından sokağa bırakıldığını söyledi.

Bu duruma tepki gösteren Karanfil, “Pandemide yasaklar süresince bizlerin yalnızlığını gideren evcil hayvanlarımızın, pandeminin etkisinin zayıflayıp, normalleşme sürecini yaşadığımız şu günlerde terk edilip, sokaklarda olduklarını görmek bizleri derinden üzüyor. Torba Yasası ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişikliklerin, ilavelerin mutluluğunu yaşıyoruz fakat bazı konuların eksik olduğunu düşünüyoruz.

Örneğin, belediye sınırları dışındaki hayvanlara sağlanacak hizmetler ve mücadele için İl Özel İdarelere yetki ve sorumluluk verilmesinin, yaşadığımız sorunları önemli derecede azaltacağını düşünmekteyiz. Yasal boşlukların giderileceği hayvanların barınma, beslenme, refahı ve yaşam haklarının teminat altına alınacağı ümidini 2022’nin 4 Ekim’inde de taşıyoruz. Temel sağlık hizmetlerine ulaşmış ve yaşam haklarına saygı duyulan hayvanların varlığını gördüğümüz bir dünya ve Türkiye özlemiyle hayvanları hatırlatma günümüz olan 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü kutluyor, saygılar sunuyoruz” dedi.

Haber: Selçuk Akyol


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.