Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KONURALP ARKEOLOGLARIN YAKIN TAKİBİNDE

Tarihi, M.Ö. 3'üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti'nde, arkeologların tarih mesaisi sürüyor. Antik kentte yapılan kazı çalışmalarını yakından takip eden arkeolog Nezih Başgelen, "Tarihte çok anacağımız bir gelişmeye, düzenlemeye, bulguya tanıklık ediyoruz" dedi.

18.05.2022 - 10:21
Güncelleme 18.05.2022 - 10:23
İHA

Düzce'nin Konuralp Mahallesi'nde bulunan ve "Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak adlandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor. Kazdıkça heyecanlandıran Konuralp Prusias ad Hypium, arkeologlar ve sanat tarihçilerinin ilgisini çekiyor. Arkeolog ve sanat dergisi editörü Nezih Başgelen de, Konuralp Prusias ad Hypium'deki kazı çalışmalarını yakından görmek için Düzce'ye geldi. Kazı alanında incelemelerde bulunan Başgelen, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'den çalışmalar hakkında bilgiler aldı."Burada gördüklerimden çok mutlu oldum"


Başgelen, "Tarihte çok anacağımız bir gelişmeye, düzenlemeye, bulguya tanıklık ediyoruz. İlk kez Batı Karadeniz'de, bizim batı bölgelerimizde ve Akdeniz'de görmeye alışık olduğumuz, Roma İmparatorluğu döneminin o görkemini yansıtan hatta yeri geldiğinde bazı özellikleri açısından onları bile geri bırakan antik tiyatroya şahit oluyoruz" dedi.

Konuralp'te Düzce Belediyesi'nin ve kazı ekibinin uyum içinde çalıştığını ifade eden Başgelen, "Arkeolog olarak, ömrünün 50 yılını tarih merakına adamış birisi olarak, burada gördüklerimden çok mutlu oldum. Bilim insanlarının disiplinle birlik ve beraberlik içinde çalışmasına şahit olduk ama en önemlisi Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün yönlendirmesiyle, ilgisiyle bütün desteğini bu bilimsel çabanın arkasına koyarak çok önemli bir kültürel birlikteliği başarı birlikteliğine dönüştürdüğünü görüyoruz. Bunu her yerde görmek istiyoruz" diye konuştu.


Editör: C. Karaca
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz