Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Külleme İle Mücadele Başladı

Düzce’de fındık alanlarında son yıllarda yaygın olarak görülen ve ciddi zarar veren külleme hastalığı ile ilgili mücadele çalışması başlatıldı. Hastalıkla mücadele edilmediği takdirde ciddi verim ve kalite kayıplarının oluşabileceği öğrenildi. 

Külleme İle Mücadele Başladı
29.04.2022 - 14:04
Haber Merkezi

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hastalık ile mücadelede önceliğin kültürel mücadeleye verilmesi gerektiği belirtildi. 

Mayıs ayının ilk haftasında daha önce külleme hastalığı görünen bahçelerde kükürt kullanılarak kimyasal mücadele yapılmasının önemi vurgulanarak “Fındık bahçelerinde dip sürgünü temizliği ve budama işlemleri aksatılmadan yapılmalıdır. Budama ve dip sürgünlerin alınması ile bahçe içerisinde iyi bir hava sirkülasyonu sağlanacak, bitkide güneşleme artacağından hastalığın şiddeti azalacaktır.

Mayıs ayının ilk haftasında ise daha önceki yıl külleme hastalığı görünen bahçelerde kükürt kullanılarak kimyasal mücadele yapılmalıdır. Kükürt kullanılması durumunda kozalak akarına karşıda mücadele edilmiş olacaktır. Önceki yıllarda hastalık görülmeyen bahçelerde ise hastalık belirtilerine göre kimyasal ilaçlama yapılmalıdır” denildi. 

Kimyasal Mücadeleye hastalığın yoğunluğuna göre karar verilmesi istenerek “Eğer hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa, belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanmalıdır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden önce o yılın sürgünleri 25-30 cm olduktan ve yapraklar para büyükteki iriliğe ulaştıktan sonra ilk ilaçlama yapılmalıdır. Enfeksiyon koşulları ve kullanılan bitki koruma ürününün etkisi süresine enfeksiyon koşulları ortadan kalkıncaya kadar ilaçlamalar devam edilmelidir.” Şeklinde açıklama yapıldı. 

İlaçlamalarda kullanılacak olan suyun Ph'sının kontrol edilmesi, özellikle Kükürt içerikli ilaçların kullanımında kendisi asidik bir karakter içeren bir ilaçla yüksek Ph'a sahip suyun karıştırılmasının sülfür gazının ortaya çıkmasına sebep olacağı,  böylelikle genç dönemde olan fındık yapraklarının yanabileceği belirtildi.  

Üreticilerin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat ederek daha geniş bilgi alabilecekleri kaydedildi.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar