Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Pirincimizi Sorunsuz İşleyeceğiz

“Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi Projesi” ile üreticilerin çektiği kurutma ve işleme sorunları tarihe karışıyor.

 Pirincimizi Sorunsuz İşleyeceğiz
27.04.2022 - 10:46
Güncelleme 27.04.2022 - 10:58
Haber Merkezi

Toplam yatırım değeri 12 milyon 493 bin 458 TL olan kompleks için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 9 milyon 169 bin 458 TL destek alınacak. 3 milyon 324 bin TL ödenek ise Düzce İl Özel İdaresi tarafından finanse edilecek. Bölgeye de hitap edecek tesis toplamda 3 bin 400 dekar alanda yetiştirilen pirincin işlenmesinde etkin rol oynayacak.

Düzce İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul görülen “Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi Projesi” Konuralp Pirincinin Marka değerinin gelişmesine katkı sağlayacak.

 

Düzce’de tarımsal kalkınmada avantajlı bir ürün olan, coğrafi işaret tescili bulunan, üretimi uzun yıllara dayanan ve yerel bir marka olan Konuralp Pirincinin üretim ve pazarlama potansiyelinin geliştirilmesinde engel teşkil eden sorunlar proje ile çözüme kavuşacak.

Her yıl çeltik hasadında çiftçilerin büyük sıkıntı çektiği kurutma ve işleme sorunları artık Düzce İl Özel İdaresi tarafından kurulacak olan tesisle son bulacak. Çeltik hasadı ile birlikte çiftçiler bu güne kadar ürettikleri ürünleri 300 km uzaklıktaki kurutma tesislerine götürmek zorunda kalmayacaklar. Nakliye işleminin getirdiği ek maliyetten kurtulacaklar. Proje ile çiftçilerin üretimde karşılaştığı girdi maliyetleri düşürülerek yüksek gelir elde etmeleri, geleneksel tarımsal üretim anlayışından modern üretim tekniklerine geçilmesi, teknolojik alt yapının oluşturulması, doğru girdilerin kullanılması, tarımsal verimliliğin artırılması ve çiftçi örgütlenmesinin geliştirilmesi hedefleniyor. Kurulacak olan işleme tesisi ile pazarlama ağı sayesinde dezavantajlı grupların gelir düzeyinin artırılması amaçlanıyor. Çeltik üretimindeki kronik sorunların çözümlenerek ekim alanlarının genişletilmesi ve özellikle gençlere yönelik projede teşvikler verilerek tarımsal istihdamın artması sağlanacak.

Toplam yatırım değeri 12 milyon 493 bin 458 TL olan Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 9 milyon 169 bin 458 TL destek alınacak. 3 milyon 324 bin TL ödenek ise Düzce İl Özel İdaresi tarafından finanse edilecek.

Proje ile kurulacak Kompleks içerisinde 500 metrekare kapalı alanda çeltik işleme tesisi, paketleme tesisi ve çeltik kurutma tesisi kurulumu yapılacak. Saha çalışmalarında kullanılmak üzere lazerli tesviye ekipmanları satın alınacak.

 

Bölge illerdeki çeltik üretiminde karşılaşılan benzer sorunların çözülmesine de katkı sunulacak olan proje, Düzce’de ekimi yapılan 2 bin dekar, Bolu ilinde ekim yapılan 400 dekar ve Sakarya ilinde ekimi yapılan bin dekar olmak üzere toplamda 3 bin 400 dekar alanda yetiştirilen pirincin işlenmesinde etkin rol oynayacak.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar