Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Nitelikli Personel Bulmakta Zorlanıyoruz”

Düzce Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren sanayiciler yaşanan sorunlar ve beklentilerini düzenlenen toplantıda kamu temsilcilerine aktardılar. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamları ve kur dalgalanmalarının, kendilerini çok etkilediğini vurgulayan sanayiciler nitelikli personel bulmakta da zorlandıklarını kaydettiler. 

“Nitelikli Personel Bulmakta Zorlanıyoruz”
18.02.2022 - 12:53
Haber Merkezi

Düzce Organize Sanayi Bölgesindeki sanayiciler ile Kamu arasında işbirliğinin artırılması, sanayicilere kamu ve üniversite tarafından sağlanan desteklerin tanıtılması amacıyla Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy başkanlığında DOSB Sosyal Tesislerinde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya DOSB’de gıda, tekstil, giyim, ağaç ürünleri, deri, kimya ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların sahipleri ve üst düzey yetkilileri katıldı. 

Söz konusu toplantıda İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, KOSGEB, MARKA, İŞKUR, SGK ve Teknopark A.Ş. yetkilileri tarafından sanayicilere sağlanan destek ve teşvikler hakkında bilgiler verildi. Bu kapsamda ithalatın azaltılması, ihracatın artırılması ve sanayiciler arasında işbirliğinin sağlanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Sektör temsilcisi firmaların yetkilileri, karşılaştıkları sorunları ve kamudan beklentilerini tek tek sıraladılar. 
Sanayiciler nitelikli personel bulamadıklarını, il dışından hatta yurt dışından işçi istihdam etmeye başladıklarını belirterek, bu sıkıntılarının çözümü için Endüstri Meslek Liseleri ve Halk Eğitim Merkezleri ile birlikte işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirttiler. 

Yıllık izin verilmesi uygun olmayan ve işgücüne ihtiyaç duyulan işçilerin herhangi bir sağlık sorunları olmadığı halde istedikleri zaman aile hekimlerinden istirahat raporu aldıkları, bu durumun planlı üretim yapmalarını engellediği ve yurtdışı taahhütlerini gerçekleştiremediklerini belirterek, istirahat raporlarının hastanelerden alınması halinde bu durumun düzelebileceğini kaydettiler. 

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamları ve kur dalgalanmalarının, elektrik ve doğalgaz kesintilerinin üretim miktar ve maliyetini çok etkilediğinin savunan sektör temsilcileri gerek yurtiçi gerekse yurt dışından alınan hammaddelerin ödemelerinin dolar olarak yapıldığını, bu durumun ihracat pazarında rekabet şansını azalttığını vurguladılar. 

İthalat, ihracat, hammadde kullanımı ve üretim ile ilgili olarak çıkarılan bazı mevzuatların fiiliyat ile örtüşmediğini dile getiren sanayiciler “Elimizi kolumuzu bağlayan bu mevzuatların teoriye değil pratiğe uygun olarak çıkarılması halinde sorunlarımız çözülecektir” dediler.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar