Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

94 HEKTAR ALANDA MÜCADELE EDİLİYOR

Ormanlarda karaçam ağaçlarına arız olan çam kese böceği ile mekanik ve biyolojik mücadele çalışmaları devam ediyor.

94 HEKTAR ALANDA MÜCADELE EDİLİYOR
22.04.2023 - 10:19
İHA

 Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Orman İşletme Şefliği sınırlarındaki bulunan karaçam ormanlarında çam kese böceğinin tespiti ardından hazırlanan mücadele raporu doğrultusunda toplam 94 hektar karaçam sahasında çam kese böceği ile mekanik ve biyolojik mücadele çalışmaları başladı.

cam1.jpg

 Çalışmalarda, çam ağaçlarında böceğin oluşturduğu keseler uzun makaslarla kesilerek çam kese böceği yırtıcısı olan böceklerin çoğalmalarını sağlamak üzere önceden hazırlanan kafeslerde toplandı. Ayrıca çam kese böceğinin yoğun olduğu ormanlarda böcek yiyen kuşların çoğalmalarını sağlamak için kuş yuvası yaptırılarak ormanlarda uygun yerlere asıldı.

cam3.jpg

 Çam ağaçlarındaki beyaz, pamuksu keselerde oluşan çam kese böceği tırtılları ağaçların ibrelerini yiyerek ağaçların çap ve boy büyümelerini gerilettiği, tahribatın genellikle vejetasyon dönemi dışında olduğu için ağaçların doğrudan kurumalarına ve ölümüne sebebiyet vermediği ancak kabuk böcekleri gibi sekonder (ikincil) zararlılara karşı ağaçları zayıf düşürdüğü belirtildi.​


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar