Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DEPREMİN İVME DEĞERİ ÇOK YÜKSEKTİ

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar Gölyaka Yayakbaşı’nda 5.9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan 10 kilometrelik bölümde enerjinij boşaldığını soyledi. Meydana gelen depremin ivme değerinin oldukça yüksek olduğunu kaydeden Tatar, artçı depremlerin bir süre daha devam edeceğini belirtti.

DEPREMİN İVME DEĞERİ ÇOK YÜKSEKTİ
27.11.2022 - 12:02
Güncelleme 27.11.2022 - 12:20
İHA

“O alandaki enerji boşalmış oldu”

AFAD bünyesinde çalışan Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar Düzce'de meydana gelen depremlerde ilgili değerlendirmelerde bulundu .

 Orhan Tatar “İlk günden bugüne kadar 317 tane artçı sarsıntı meydana geldi. Bunun yaklaşık 150 tanesi birinci günde meydana geldi. Şuanda yaklaşık 4 saat sonra 5. güne gireceğiz. Bugün olan artçı sarsıntı sayısı 24, dolayısıyla baktığımız zaman ilk gün 150 dördüncü günden beşinci güne geçtiğimizde de şuana 24 tane artçı sarsıntı meydana gelmiş.

 Buda şu anlama geliyor her bir saate bir, belki birinde altında olacak bir sarsıntı var. Bunun anlamı şudur; özellikle ilk günden bu güne kadar kara dere fayı diye adlandırdığımız yaklaşık 35 kilometre uzunluğundaki fayın en kuzey doğuda kalan 10 kilometrelik enerji açığa çıkmış oldu bu depremlerle beraber.

 Dolayısıyla bugüne kadar olan artçı sarsıntılarda bunun boşaldığı anlamına geliyor.

 Özellikle 17 Ağustos 1999 depreminde bizim kara dere fayı diye adlandırdığımız yani Gölyaka’nın kuzeyinden geçen ve en kuzey doğusunda Yayakbaşı’nda son bulan bu 5.9 büyüklüğündeki depremin de hemen hemen merkez üssü olan o bölgede yaklaşık 10 kilometrelik bir bölüm kırılmamış,

içindeki enerjiyi boşaltmamıştı 17 Ağustos depreminden sonra bu son depremde ise o alandaki enerji boşalmış oldu.

 Şuana kadarki artçı depremlerin dağılımına baktığımızda bizim görüşümüzü doğruluyor. Tamamen Gölyaka’nın kuzeyinde Düzce ovasında yoğunlaşmış durumda” ifadelerini kullandı.


“5 büyüklüğünde deprem üretebilecek yaklaşık 500 aktif fay var”


Meydana gelen depremin ivme değerinin oldukça yüksek olduğunu kaydeden Tatar, “592 değerinde bir ivmesi var, 82 tane ivme istasyonumuzun ölçtüğü değer bu ve bunun dışında 62 tane hız ölçer diye adlandırdığımız istasyonumuz ölçtü.

Dolayısıyla bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Şiddet hissetmemizdeki değeri de şu; bu depremin derinliği 6.8 kilometre civarında buna karşı 12 Kasım ve 17 Ağustos depremleri nereden baksanız bunun iki katı derinlikte olan bir sarsıntıydı ve bu durum etkiyi biraz daha arttırmıştı.

Jeolojik olarak baktığınızda bölgedeki zemin yapısıyla biraz daha kuzeye veya güneye gittiğinizde zemin yapısı biraz farklı.

 Bakanımız konuşurken dahi Marmaris’te 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Türkiye’de bu tür depremler oldukça normal. Türkiye’nin herhangi bir yerinde 4 buçuk ve 5 büyüklüğünde deprem ürete bilecek potansiyelde yaklaşık 500 aktif fay var. 

Bu fayların her birinin deprem tekrarlama aralıkları farklıdır. Her biri belli dönemden sonra belli bir büyüklükte deprem üretebilir. Etrafımızda başka faylarda var ama şunu söyleye bilirim; bugün 5.9 büyüklüğünde depremi üreten fayın üzerinde herhangi bir enerji kalmadı.

 Burada sadece önümüzdeki haftalarda veya dönemlerde birkaç hafta sürebilir gittikçe sayısı azalacak şekilde bu olabilir.

Ama en azından vatandaşın hissedebileceği şekilde artçı sarsıntılar meydana gelebilir buda vatandaşlarımızı kaygılandırmasın fakat şu gerçeği de unutmamak gerekiyor;

Türkiye bir deprem bölgesi ülkemizin her bölgesinde bugün 5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek faylar var.

 Yapacağımız da bu durumda kendimizi, şehirlerimiz daha dirençli hale getirerek farkındalığımızı arttırmak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar