Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DİLE KOLAY 42 YIL

Bugün,  DAMLA için  çok önemli ve özel bir tarih.  Düzce’nin basın-yayın hayatına yön veren gazetemiz DAMLA  42 yaşında.

DİLE KOLAY 42 YIL
9.01.2022 - 15:25
Güncelleme 9.01.2022 - 17:42
Özel Haber

NUR İÇİNDE UYU

Gazetemizin kurucusu Düzce basınının duayeni  Ali Beşer’in ‘Damla Gazetesi’nde yine beraberiz. Ama “O”nsuz. Yokluğunun 4.yılında gurur ve hüzün doluyuz.  Damla’nın tavizsiz duruşu , doğru ve ilkeli yayıncılığının devamını sürdürürken yaşadığımız gurur, Ali Beşer’in gidişi ile kalplerimizde eksilmeyen hüzün ile bir yılı daha geride bıraktık. Sonsuluğa uğurladığımız 18 Mart 2018’den bu yana her gün onun emanetini sahip çıktık.

Sevgili  Babamız, Mekanın Cennet olsun. Nurlar içinde uyu..

41 YILLIK TARİH 

İşimize duyduğumuz sevgi ve saygı ile  bugün Damla adını  yaşatmanın gururunu bir kez daha hissediyoruz.  Damla’yı yaşatıyoruz çünkü mesleğimizi, Düzcemizi  seviyoruz. 

 Düzce’nin sevincine, acısına, müjdesine, gözyaşına  tanıklık eden  en değerli arşivinin sahibi olduk. Düzce’nin 41 yılını, kente büyük bir miras olan gazete sayfalarını arşivleyerek bir tarih yazdık. 

 

KURŞUN HARFLERDEN  KLAVYELERE...

Eskiden kurşunlarla hazırlanan 20 kiloluk gazete sayfaları bugün bilgisayar teknolojisi sayesinde 90 gramlık aydıngere sığabiliyor. 

 Eskiden internet yoktu, haber bulmak için "emek" vardı. Gazeteciler günün büyük bölümünü haber bulmak için adeta birbirleriyle yarış ediyordu.  Çekilen fotoğraflar klişe yada film baskıdan hazırlanırdı. Gazete sayfaları örnek haberler için paramparça olurdu. 

 Şimdi internet çağında habercilik  "kopyala- yapıştır" oldu. Emek azaldı. Geriye sadece meslek sevgisi kaldı.  Mesleği sadece gazetecilik olan ve bunun da hakkını en iyi şekilde verebilmek mücadelesi ile yolumuza devam  ediyoruz.

 

BU SEKTÖR ZOR

Büyük bir çaba ve özveriyle mücadelemizi sürdürdüğümüz bu sektörde devamlılık gerçekten zor. Ancak , severseniz yapabileceğiniz bir meslek. İşimiz sadece gazete ve matbaacılık.  Ekonomik koşulların giderek zorlaştığı, gazete baskısının olmazsa olmazları kağıdın , kalıp ücretlerinin birbiri ile yarıştığı günümüzde şükürler olsun ki buradayız. Gazetemiz ve internet sitemizde yayınlarımız ile sizlerin takibi ve desteğinin artacağı yeni yayın yıllarda görüşmek üzere.  

 

Asu Beşer Karpuz, Can Beşer, Ela Yılmaz.

 

 

 


Editör: A. Beşer Karpuz