• 16.05.2022 12:09

Benim gençliğimde hocam derdi ki, “Yaşıyorsan, daha güzel bir gün için, güzel bir şey olması için bir  umut vardır. Bir insanın kaderinde iyi bir şey kalmazsa ölür. Yaşasa da ölür.” Hayat yolculuğum da  bu sözleri düşündüm, nereye gittiğimi bilmesem bile beni hep ileriye hareket ettirdi.

Ruhumu ileriye götüren ve diri kalmasını sağlayan bu sözler bana hep ilham verdi. Odaklanma, kararlılık ve bağlılık hayatta başarılı olmanın en iyi yollarından bazıları kanaatimce.

Bir işe odaklanıp kararlılıkla o işi başarmak için benliğimden aldığım güç ile çalışırım.

Ben hep şöyle düşünürdüm.

Rızık biter ise hayat biter.

Esasen herkes kaderini yaşar. Ama kadercilik oyununu herkes kendi oynar.

Bu yazıda resmi anlatayım. Bir dağ keçisi bir yamaçtan bir yamaca atlayarak devam ediyor. Aşağısı uçurum. Aşağı düşer ise kurtulma imkanı yok. Ama aşağı bakmıyor önüne bakıp gözünü karartıp atlıyor karşı tarafa.

Bu resimde çok SEVDİĞİM bir şey var...

Bu dağ keçisinin büyük bir sıçrayış yapmak üzere olduğu gerçeği değil, ufak bir yanlış yapılırsa hayatının geri kalanını kendi elleri ile değiştirebilir olması beni cezbediyor.

Sevdiğim şey bu...Buna bazıları risk der ben ise geri dönmeyi dahi düşünmemek olarak görürüm.

Gözlerimiz sadece tek bir şeye odaklanmış hedefe.

Düşecek miyim diye yere bakmıyor. Aklına getirmiyor. Damarlarında ki kana bakıp önüne bakıyor.

Verdiği karardan pişmanlık duyarak arkasına bakmıyor, son hedefine farklı bir yoldan gitse ne olacağını merak etmiyor.

Odaklanılması gereken sadece bir şey var. Hedef.

Hayatta sık sık, büyük bir sıçrama yapma cesareti elde edemeyebiliriz.. Delinin yapmayacağı işlere kolları sıvarız. Ama gemileri yaktığımız en güzel zamanlar vardır.

Sonra saatler, günler, haftalar, hatta aylar sonra kendimizi aşağı bakarken buluyoruz... Veya uçurumun karşısına geçip güzel günlerde buralardan geçip geldim diyorsunuz.

Ben de arkama bakıyorum...

Ya da yanıma dahi bakmak aklımdan geçmiyor.

Hayatınızda bir sıçrama yapmaya karar verdiyseniz, işte şu anda uğraştığınız şeylere rağmen, başınızı öne ve odağınıza kilitleyip hazırlanmanız gerekiyor. Başkasından bir işaret beklemeyin.

Sonunda buna değecek.

Gözlerin doğrudan ileriye baksın, bakışların hedefine düz olsun.

Gerisi teferruat olsun.