Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

EMEKSİZ KAZANCI OLAN ÇALIŞMAZ TEMBELLEŞİR

  • 13.10.2022 12:06

Bir yerde okumuştum.
Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine bir okulun yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin ilk bir kaç haftasını huzur içinde geçirir ama sonra ders yılı başlar.
Okulların açıldığı ilk gün, dersten çıkan öğrenciler yollarının üzerindeki her çöp bidonunu tekmelerler, bağırıp, çağırarak. Bu çekilmez gürültü günler sürer ve yaşlı adam bir önlem almaya karar verir.
Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapısının önüne çıkar, onları durdurur ve..."Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz.
Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size her gün 1 lira vereceğim" der.
Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler.
Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara şöyle der, "Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı, bundan böyle size sadece 50 kuruş verebilirim."
Çocuklar pek hoşlanmazlar ama yine devam ederler gürültüye. Aradan bir kaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları.
"Bakın" der, "Henüz maaşımı alamadım bu yüzden size günde ancak 25 kuruş verebilirim, tamam mı?"
"Olanaksız bayım" der içlerinden biri, "Günde 25 kuruş için bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz işi bırakıyoruz..."
Şerbetle beslenen arılar yabana çıkmaz tembelleşir, suyu hazır getirilen kökler derinlere gitmez tembelleşir, ağılda hazır beslenen davar meraya çıkmaz tembelleşir, emeksiz kazancı olan çalışmaz tembelleşir, aile ve ülkenin yaşamına değil refahına alıştırılanlar tembelleşir. Tembele hazır dağ dayanmaz, nihayetinde tembel de, besleyen de zarar görür....
Para verilmemesi gereken bir iş dahi olsa artık tembelliği bile para ile öğretiyoruz.
Herkes rahat ve kolay para kazanma yolları ararken esas pazarlama çok ufak şeylere ödediğimiz servetler.
Sahibinden de bir ilan vardı.
Aracımı Ipohe 14 pro ile takas ediyorum diye. Dikkatimi çekti.Cep telefonu için işlenen cinayetler aklıma geldi.
Esas sıkıntı bizim hayata ve ihtiyaçlarımıza yüklediğimiz değer.
Bize en son bir telefonu çok afaki fiyatlara satacaklar. Çünkü dünya çoğu insan için bu küçük teknolojik alet etrafında dönerken  bir futbolcunun sözünü çok beğendim.
Yakışıklı ve karizmatik olmasan da paran varsa en yakışıklı da en karizmatik te sensin..
Evet para ile her şeyi çözebileceğini düşünmek biraz korkaklıktır.Zorbalıktır.
İsmet Özel üstadımız ne güzel demiş.
“Aslına bakarsanız biz insanlar ne zaman korkuya kapılırmışız biliyor musunuz? Birikmiş paramız olduğu zaman. Ne kadar para biriktirmişlerse o kadar ödlek olurmuş insanlar. Sermaye ürkektir diye boşuna söylememişler.
Kimi para ile korkutulur, kimi parayla korkuttuğunu sanar.
Bazen işi oluruna bırakmak lazım.
Öbür dünyada para geçmiyor.
Cehennem pahalı cennet çok ucuz..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.