Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
Elif Varol
Elif Varol

Gazete: Düzce Damla Gazetesi

[email protected]

Mağaralar şehri Düzce

  • 30.07.2022 11:32

Yeraltının etkileyici, gizemli ve büyülü oluşumları mağaralar... Kilometrelerce uzayan yapılar sarkıtlar, travertenler, dikitler, göletler ve yaşama dair bir çok kalıntıyı içerisinde barındırıyor...

On binlerce hatta milyonlarca yılda meydana gelebilen mağaraların kendine özgü ekosistemleri her zaman merak konusu. Mağaraları en basit anlatımla, kireçtaşının fiziksel veya kimyasal yollarla erimesi sonucunda yer altında oluşan boşluklar olarak tanımlanıyor.

Bilimsel olarak ise mağaralar, yüzeye açılımları olan ve en az bir insanın sürünerek girebildiği genişlik ve yüksekliğe sahip yer altı boşlukları... Mağaralar birkaç metre ya da kilometrelerce uzunlukta oluşabildikleri gibi yüzlerce metre derinlik veya yüksekliğe ulaşabiliyor.

Siz değerli okurlarımız için Düzce’deki iki mağaranın özelliklerini derledik. İşte Akçakoca ve Yığılca Turizminin önemli mihenk taşları Fakıllı ve Sarı kaya mağaraları...

FAKILLI MAĞARASI

Fakıllı Mağarası, Akçakoca’nın 8 km güneydoğusundaki Fakıllı köyünde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. derece sit alanı olarak tescillenmiş durumda. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1.017 metre ziyarete açık alanı ise 350 metre

Doğal özellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler var. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengin. Mağaraya yağışlı dönemlerde düden girişler ile önemli oranda su girişi var. Çok dönemli gelişimi karakterize eden şekil ve yapılara sahip olan Fakıllı Mağarası yarı aktif bir mağara. Yüzeye yakın bir noktada bulunması nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahip. Mağaranın havasının astım ve nefes darlığı hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Mağaranın çevresi yapılan düzenlemeyle piknik alanı olarak kullanılıyor.

SARIKAYA MAĞARASI

Sarıkaya Mağarası, paloesen-alt eosen yaşlı kireç taşları içinde yarı yatay eğimli olarak gelişmiş, düden konumlu, yarı aktif fosil bir mağara. I. Derecede Sit Alanı olarak tescilli olan mağaranın toplam uzunluğu 717 metre, ana galeri uzunluğu 510 metre, genişliği 80 metre, boyu 75 metre, tavan yüksekliği ise 15-40 metre. Yığılca’da bulunan Sarıkaya Mağarası özellikle tavan yüksekliği ve yapısal özellikleri ile dikkat çekiyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları