Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN YENİ KİTAP

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Latif Onur Uğur, kitap okumanın ve okuduğunu tanıtmanın değerini vurguladı.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN YENİ KİTAP
5.11.2023 - 14:00
Güncelleme 4.11.2023 - 17:03
Özel Haber

Hazırladığı 3. Kitabını gazetemiz ile paylaşan  Dr. Uğur, okuyucularına kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın ve bu alışkanlığı sürdürmenin, okumayı sevdiği ve değer verdiği bir uğraş olduğunu belirtti.

‘’Tanzimat ve Sevet-i Fünun Edebiyatı Okumaları’’ isimli yeni kitabıyla okurlarının karşısına çıktı. Doç. Dr. Latif Onur Uğur kitabını Gazetemiz sahibi Asu Beşer Karpuz’a hediye etti.

Uğur, kitabının oluşum sürecinden bahsederken, babasını kaybettiği 2020 yılından bu yana okuma faaliyetlerine ağırlık verdiğini belirtti. Kendisini okumaya adadığını anlatan Uğur, Tanzimat ve Fecr-i Ati Servet-i Fünun Edebiyatı'nı incelediği bir okuma planı yaptığını ve bu sürecin kitabına önemli katkılar sağladığını dile getirdi.

Kitabının yeni Türk edebiyatının başlangıç dönemlerine ışık tuttuğunu söyleyen Uğur, bu dönemin ilk defa telif eserlerin verildiği, sanatın halk için yapıldığı bir dönem olduğunu vurguladı. Bu dönemin önemli yazarlarının eserlerini incelediği ve aynı zamanda sosyoekonomik durumları da ayrıntılı bir şekilde analiz ettiği bahsetti.

Latif Onur Uğur, bir inşaat mühendisi olmasına karşın, edebiyata büyük bir ilgi duyduğunu ve okuma yolculuğunda ona zenginlik kazandıran bu alana yönelik bilgi eksikliğini gidermeye çalıştığını söyledi. Uğur, kitabının büyük bir kısmının güncel dile çevrilmiş olmasının, okuyuculara bu dönemi daha iyi anlama imkanı sağlayacağını vurguladı.

Son olarak, bu eserinin, gazetelerde yazdığı köşe yazılarının derlemesi olduğunu açıklayarak ‘’

Okuyanlar faydasını görecek. Her yazıda o yazarlarla ilgili alıntılar var ki bunu unutmuş olanlar, hatırlasın ya da ilk defa kendilerine özgü bir tanışma yapsın.

Kitabıma Edebiyat nedir? Edebi eser nedir? Roman nedir? Öykü nedir? ve Tanzim Edebiyatı nedir? bilgilerini toplayıp biraz da yorumlayıp bölüm olarak koydum’’ dedi.

Tanzimat ve Sevet-i Fünun Edebiyatı Okumaları kitabı hakkında şu bilgileri verdi:

Bu kitapta Tanzimat Edebiyatının ve Servet-i Fünun Edebiyatının özellikleri ve bu dönemde yayınlanmış roman ve öykü kitaplarının tanıtıldığı metinler bulacaksınız.

Şemsettin Sami, Namık Kemal, Ahmet Mithat Efendi, Sami Paşazade Sezai, Recaizade Mahmut Ekrem, Nabizade Nazım, Ahmet Haşim, Tevfik Fikret, Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Rauf, Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi pek çok yazarın pek kıymetli eserleri ile tanışmak/hatırlamak ve bu eserlerin edebiyatımızdaki, toplumumuzdaki yeri ve önemi ile ilgili ansiklopedik ve akademik görüşler edinmek imkanı bulacaksınız.

Her yazarın kısa anlatıları ile buluşup, size özel tanışmalar yaşayacaksınız. Edebiyatın ne demek olduğu, nelerin edebi eser sayılabileceği ve edebiyatın faydalarının neler olabileceği ile ilgili akademik görüşlerden de alıntılar yapılan birkaç düşünce yazısı de içeriğe dahil edilmiştir. Yeni okuma planlarınızı oluştururken içerik belirlemede seçim yapma imkanı bulacaksınız.

Mutlu, hazlı, kazanımlı okumalar dilekleriyom’’ diye konuştu.

Kitabının, Türk dili ve edebiyatını merak eden herkesin rahatça okuyabileceği bir eser olduğunu belirten Uğur, eserinin tamamlanmasının ardından tekrar okuyucularının karşısına çıkacağını sözlerine ekledi.

 


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar