Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DAMLA'YI ÜLKELERİNDE SAKLAYACAKLAR

İngilizce Masal Yazma ve Kültürünü Tanıtma Masal Atölyesinde ilk kez masal yazan yabancı öğrenciler gazetemizde yayınlanan haberin kendileri için çok güzel bir anı olacağını vurguladılar.

DAMLA'YI ÜLKELERİNDE SAKLAYACAKLAR
28.04.2023 - 12:09
Güncelleme 28.04.2023 - 12:51
Özel Haber

Düzce Damla Gazetesinde haberlerinin yayınlandığını gören yabancı öğrenciler çok mutlu olduklarını söylediler.

Evvel Zaman İzinde Masal projesi kapsamında oluşturulan Masal Atölyesine katılan yabancı öğrenciler, Düzce Damla Gazetesi’nde yayınlanan “İlk kez masal yazdılar” başlıklı haberi ilgi ile inceledi. 

Etkinliğin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyleyen yabancı öğrenciler gazetemizi ülkelerine  götürerek evlerinde hatıra olarak saklayacaklarını belirttiler.

Game One Erasmus projesi kapsamında Düzce’de olan misafir öğrenciler İngilizce Masal Yazma ve Kültürünü Tanıtma Masal Atölyesine katıldı. 

Mustafa Kemal Orta Okulunda gerçekleştirilen etkinlikte Yunanistan, Kuzey Makedonya, İtalya, Finlandiya ve Litvanya’dan gelen öğrencilere, Türk kültüründe çocuklara okunan masalların geçtiği mekânlar, masallardaki doğaüstü olaylar, masalların kültürlere olan yansımaları ve kuşaklar arasındaki aktarımı ile ilgili bilgiler verildi.

MASAL ATÖLYELERİ KURULDU 

Çocukların hayal dünyasını ve dil gelişimini destekleyen etkinlikler hazırlayan  Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı Masal Projesinin Koordinatörü Özge Çeltek rehberliğinde yürütülen “Masal Atölyeleri’’ çocuklarla ve farklı kültürlerle buluşturuluyor. 

YABANCI ÖĞRENCİLER KONUK OLDU

Milli Eğitim Müdürlüğünün çocukların hayal dünyasını geliştirerek gerçek hayatı öğrenmelerini sağlayan bir etkinlik sahasını oluşturmayı amaçladığı proje kapsamında “İngilizce Masal Yazma ve Kültürünü Tanıtma Masal Atölyesinin” ilki Mustafa Kemal Orta Okulunda gerçekleştirildi. Mustafa Kemal Ortaokulu  İngilizce öğretmeni Kerim Sivrikaya rehberliğinde yürütülen Game One Erasmus projesi hareketliliği misafir ülkeleri, Yunanistan, Kuzey Makedonya, İtalya, Finlandiya, Litvanya öğrencileri ve öğretmenleri ile gerçekleştirildi.

MASAL YAZMA ÇALIŞMASI YAPTILAR

Etkinlikte çocuklara Özge Çeltek ve Kerim Sivrikaya tarafından Türk kültüründe çocuklara okunan masalların geçtiği mekânlar, masallardaki doğaüstü olaylar, masalların kültürlere olan yansımaları ve kuşaklar arasındaki aktarımı ile ilgili bilgiler verildi. Etkinlik hazırlanan masal zarflarının dağıtılarak zarfın içindeki kelimelerin kullanılmasıyla özgün bir masal yazma çalışmasıyla devam etti. Yaratıcı masal yazma çalışmasının sonunda gruplar yazdıkları masalları İngilizce olarak birbirlerine sundular.

Masal atölyesinin sonunda Türk kültüründe misafir önemine değinilerek Osmanlıya mutfağına ait  Hibiskus  şerbeti ikramı ve hazırlanan , masal dünyasının kapısını açan  anahtarlıklar hediye edildi.

Ekinliğe detaylı olarak yer verdiğimiz gazetemiz yabancı öğrenciler tarafından ilgi ile incelendi. Düzce Damla Gazetesi’nde etkinliklerini gören yabancı öğrenciler hem heyecanlandı hem de gazeteyi hatıra olarak aldı.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar