Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

MİNİKLER ÜCRETSİZ YEMEK YİYECEK

5 milyon öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz yemek hizmetinden faydalanacak. Düzce’deki okul öncesi öğrencileri de Bakanlığın sunduğu hizmet kapsamında 6 Şubat’tan itibaren okullarında ücretsiz yemek yiyecek.

MİNİKLER ÜCRETSİZ YEMEK YİYECEK
2.02.2023 - 13:07
Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığının ‘’Ücretsiz Yemek Uygulaması’’ kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren okul öncesi eğitimdeki öğrencilerin tamamı ücretsiz yemek hizmetinden  yararlanacak.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılının başlayacağı 6 Şubat tarihi itibarıyla 5 milyon öğrenci için kademeli olarak hayata geçirilecek ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkların tamamladığını ifade etti.

Mahmut Özer, “Hâlihazırda eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1,8 milyona çıkardık. Şimdi de bu sayıyı eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 5 milyona çıkarmak için çalışacağız. Böylece eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atmış olacağız” diye konuştu.

Bu kapsamda, resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklara haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulaması 6 Şubat itibarıyla başlayacak.

Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrenciler de günlük beslenme hizmetinden yararlandırılacak. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilere de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecek.

Bünyesinde ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullardaki öğrenciler ile yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan gündüzlü öğrencilere imkânları uygun olan okullarda 6 Şubat günü beslenme verilecek. 

Bakanlığın ücretsiz yemek uygulaması kapsamında öğrencilerin ihtiyaçlarına göre fiziki koşullar sağlanarak, en iyi ve kaliteli hizmeti sunmak için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Öğretmenevleri, Meslek Lisesi Yiyecek İçecek Bölümleri, Okul Pansiyonları ve Bağımsız Anaokullarının mutfaklarında üretilecek yemeklerin öğrencilere ücretsiz verilebilmesi ve hizmette aksama yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alındı.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar