Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YEŞİL KAMPÜS İÇİN ÇALIŞIYORLAR  

Yeşil kampüsün oluşturulması ve çevre politikalarının sürdürülebilir kılınmasını bir misyon olarak benimseyen Düzce Üniversitesi, su ve atık yönetimi ve enerji verimliliği konularında yürütülen çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor.

YEŞİL KAMPÜS İÇİN ÇALIŞIYORLAR   
4.10.2022 - 12:17
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi GreenMetric (Yeşil Ölçüm)  Dünya Çevreci Üniversiteler Platformu Türkiye Ulusal Çalıştayı’nda deneyimlerini diğer üniversiteler ile paylaştı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya katılan Düzce Üniversitesi, 2018 yılından bu yana değerlendirmelerine tabi olduğu GreenMetric (Yeşil Ölçüm) deneyimlerini üniversitelerle paylaştı.

2010 yılından bu yana dünya üniversitelerini çevreci uygulamalar ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren GreenMetric (Yeşil Ölçüm) Dünya Çevreci Üniversiteler Platformu Türkiye Ulusal Çalıştayı’na; Düzce Üniversitesi’nin GreenMetric çalışmalarını yürüten, Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Fatih Taşpınar, Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Arş. Gör. Nermin Başaran ve Araş. Gör. Melek Yılmaz Kaya katılım gösterdi.

GreenMetric sıralamalarına 2018 yılında dahil olan ve her yıl puanını arttırarak listede üst sıralara çıkmayı başaran Düzce Üniversitesi, Çalıştay’da, özellikle eğitim ve altyapı kategorilerinde Türkiye’de en yüksek puanları alanlar arasına girmesini sağlayan deneyimlerini aktardı. Yeşil kampüsün oluşturulması ve çevre politikalarının sürdürülebilir kılınmasını bir misyon olarak benimseyen Düzce Üniversitesi, su ve atık yönetimi ve enerji verimliliği konularında yürütülen çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor.

Çevre düzenlemesi, enerji, iklim değişikliği, atık, su, ulaşım, eğitim ve karbon ayak izi ölçümleri gibi farklı alanlardaki çeşitli kriterlere göre sıralamaların yapıldığı GreenMetric Endeksi’nde Düzce Üniversitesi, 2020 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinden 912 üniversitenin arasına girme başarısını gösteren 56 Türk üniversitesinden birisi olmuştu.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.