Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İSTİHDAM SORUNU YAŞAMAYACAKLAR

Tarım alanında geleceğin mühendisleri yetiştirilecek. 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan Tarım bölümü için öğrenci kayıtları başladı. Bölüme sınavsız 30 öğrenci alınacak.

İSTİHDAM SORUNU YAŞAMAYACAKLAR
3.10.2022 - 13:34
Özel Haber

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında Düzce merkezde İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Akçakoca’da ise Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ilk kez öğrenci alınacak.

Düzce'de tarım alanında teknolojik yeniliklere dayalı uygulamaları öğrencilerle buluşturarak küresel bir vizyona sahip nitelikli gençler yetiştirilmesi hedefleniyor. Mezun öğrenciler teknisyen unvanına sahip olacaklar ve kendilerine iş yeri açma belgesi verilecek. Üniversite öğretmenine devam edecek öğrenciler 2 yıllık yüksek okullara ek puanla 4 yıllık fakültelere ise sınav puanı ile yerleşebilecekler.

Herhangi bir liseye kayıtlı olanlar nakil yoluyla İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarım alanına geçiş yapabilecekler. Nakiller Ekim ayı sonuna kadar haftalık, sonraki aylarda ise aylık olarak öğrencinin kayıtlı olduğu okuldan ya da Veli tarafından e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Öğrencilere genel ortak kültürü dersleri ile birlikte bahçe bitkileri, tarla bitkileri, süs bitkileri ve çiçekçilik, tıbbi ve aromatik bitkiler, organik tarım, peyzaj çalışmaları, gübreleme, ilaçlama, aşılama, sulama teknikleri, seracılık, tarım alet ve makinaları, ormancılık, bitki sağlığı konularında mesleki dersler verilecek.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.