Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü imzalandı. Mesleki Eğitim Merkezi Programına ilgi artıyor.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
7.09.2022 - 13:32
Haber Merkezi

Yüksek istihdam oranı ile Türkiye’nin nitelikli işgücüne katkı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezlerinin alt yapısını güçlendirmek amacıyla TOBB ve Oda-Borsa camiasının talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı düzenlemeler yapıldı.

www.ilan.gov.tr adresinde yer alan duyuruya göre yapılan mevzuat düzenlemeleri ile; Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu örgün ortaöğretim kapsamına alındı. En az ortaokul mezunu olan herkes hangi yaşta olursa olsun bu programa kayıt olabiliyor.

Öğrenciler fark derslerini kendi okullarında alarak Meslek Lisesi diploması alabiliyor. Böylelikle Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin lise mezunu sayılmalarının önündeki en büyük engel ortadan kalkıyor.

Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıtlı öğrenciler, haftada bir gün okulda teorik eğitim dört gün ise sözleşme imzaladıkları işletmede beceri eğitimi alıyor.

Mesleki Eğitim Merkezi programında eğitim süresi dört yıl. Öğrenciler 11. Sınıf sonunda kalfalık, 12. Sınıf sonunda ise ustalık belgesi alıyor. Diploma fark derslerini de tamamlayan öğrenciler ayrıca meslek lisesi diploması da alarak mezun oluyor.

Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigorta primleri, eğitim süresi boyunca devlet tarafından karşılanıyor.

İşverenler tarafından 9, 10 ve 11. sınıf çırak öğrencilere asgari ücretin %30’undan (1.650 TL.) ve 12. sınıf kalfa öğrencilere ise asgari ücretin %50’sinden (2.750 TL.) az olmamak üzere ücret ödeniyor.

Ödenen bu ücretler, Devlet Katkısı olarak işletmelere geri ödenerek işletme üzerindeki maddi yük tamamen kaldırılıyor.

Mesleki eğitim merkezi programının daha geniş kitlelere duyurulması amacıyla 10 Ağustos 2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamına alınacak Mesleki Eğitim Merkezleri ile eşgüdümlü çalışacak Oda/Borsalar belirlenecek.

Protokol kapsamına alınan Mesleki Eğitim Merkezlerinin atölye ve laboratuvar ihtiyaçları belirlenerek yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması/desteklenmesi/temrinlik malzeme desteği sağlanacak.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde görevli yönetici ve öğretmenlere yönelik düzenlenecek hizmet içi eğitim/işbaşında eğitim/uzaktan eğitim faaliyetleri planlanacak.

Öğretim programları ve eğitim materyalleri güncellenecek.

Mesleki Eğitim Merkezi programı uygulamalarının yaygınlaştırılması ile eğitim- öğretime katılım artırılacak.

Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrenci sayısını artırmak, şirketlerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını Mesleki Eğitim Merkezlerinden karşılanmasını sağlayıcı çalışmalar yapılacak.

Protokol duyurusu metnine ulaşmak için tıklayınız.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.