Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

TARIM ALANI AÇILDI KAYITLAR BAŞLADI

Düzce 2 okulda "Tarım Alanı" açıldı, öğrenci kayıtları başladı. Tarım Alanından mezun olan öğrenciler "Teknisyen" unvanına sahip olacaklar ve kendilerine "İşyeri Açma Belgesi" verilecek.

TARIM ALANI AÇILDI KAYITLAR BAŞLADI
31.08.2022 - 10:59
Haber Merkezi

Düzce’de tarımda teknolojik yeniliklere dayalı uygulamaları öğrencilerle buluşturarak, küresel vizyona sahip nitelikli gençler yetiştirilmesi hedefleniyor.

Bu amaçla 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Düzce İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Akçakoca Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Tarım Alanı açıldı ve 9. sınıf öğrenci kayıtları başladı. Tarım alanına sınavsız kayıt yaptırmak isteyen 9. sınıf öğrencileri için her iki okulda da 30 kişilik kontenjan ayrıldı.

Herhangi bir liseye kayıtlı olan öğrenciler, nakil yoluyla Merkez İbn-i Sina MTAL ve Akçakoca Süha Güven MTAL Tarım Alanına geçiş yapabilecekler.  Nakiller; Ekim ayı sonuna kadar haftalık, sonraki aylarda ise aylık olarak öğrencinin kayıtlı olduğu okuldan ya da öğrenci velisi tarafından e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Tarım Alanında öğrenim görecek öğrencilere genel ortak kültür dersleri ile birlikte uygulamaya yönelik olarak şu konularda mesleki eğitim verilecek:  Bahçe Bitkileri (meyve ve sebze yetiştiriciliği), Tarla Bitkileri (tahıl ve endüstri bitki yetiştiriciliği), Süs Bitkileri ve Çiçekçilik, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Organik Tarım, Peyzaj Çalışmaları, Gübreleme, İlaçlama, Aşılama ve Sulama Teknikleri, Seracılık, Tarım Alet ve Makinaları, Ormancılık, Bitki Sağlığı.

Tarım Alanından mezun olan öğrenciler "Teknisyen" unvanına sahip olacaklar ve kendilerine "İşyeri Açma Belgesi" verilecek.

Üniversite öğrenimine devam edecek öğrenciler; 2 yıllık yüksekokullara ek puanla, 4 yıllık fakültelere ise sınav puanıyla yerleşebilecekler.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar