Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

OKULLAR ENERJİ MERKEZİ OLACAK

Çevre Dostu 1000 Okul projesi kapsamında 8 okulun altyapı ve donatımı sürdürülebilir hale getirildi. Okullara güneş enerji sistemleri kuruldu. Isı tasarrufu sağlamak amacıyla radyotörlere termostatik vana takıldı.

OKULLAR ENERJİ MERKEZİ OLACAK
30.08.2022 - 13:11
Haber Merkezi

Geri dönüşümün önemine vurgu yapmak için okul yemekhanelerinde ve kantinlerdeki organik atıkların, komposta dönüştürülmesi ve öğrenciler tarafından bitki yetiştirmede kullanılması sağlandı.

Düzce’nin her ilçesinde 1 adet olmak üzere belirlenen 8 okulda; 2 kilowatt enerji üretecek Güneş Enerji Sistemi'nin kurulumu yapıldı. Lavabolardaki mevcut bataryalar, fotoselli bataryalarla değiştirildi.

Isı tasarrufu sağlamak amacıyla radyotörlere termostatik vana takıldı. Yemekhanelerde ve kantinlerdeki organik atıkların, komposta dönüştürülmesi ve öğrenciler tarafından bitki yetiştirmede kullanılması için kompost makineleri temin edildi.

Kağıt, cam, metal, plastik atıkların geri dönüştürülebilmesi amacıyla diğer atıklardan farklı yerde biriktirilmesi için okullara "Sıfır Atık Kutuları" yerleştirildi.

Öğrencilere temel eğitim seviyesindeyken çevre bilincini, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek, buna ilişkin uygulamaları göstermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" hayata geçirildi.

Düzce’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu, Akçakoca Mustafa Açıkalın Ortaokulu, Cumayeri Pakmaya Nimet Pısak İlkokulu, Çilimli İbrahim Hoşver Ortaokulu, Gölyaka Şehit Ercan Eker İlkokulu, Gümüşova Ortaokulu, Kaynaşlı Süperlit İlkokulu, Yığılca Orhangazi Yatılı İlköğretim Bölge Ortaokulunda enerji tüketiminin azaltılması ve yenilenebilir enerji ve su tasarrufu sağlanması, öğrencilerin geri dönüşüm ve sıfır atık konularındaki farkındalıklarının arttırılmasına yönelik uygulamalar yapıldı.

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında Düzce’nin her ilçesinde 1 adet olmak üzere belirlenen 8 okulda; 2 kilowatt enerji üretecek Güneş Enerji Sistemi'nin kurulumu yapıldı. sensörlü lamba montajları tamamlandı ve bu sistemle okulların ortak alanlarının aydınlatılması sağlandı. Okulların tüm bölümlerindeki aydınlatmalar tasarruflu led lambalarla değiştirildi.

Lavabolardaki mevcut bataryalar, fotoselli bataryalarla değiştirildi.

Isı tasarrufu sağlamak amacıyla radyotörlere termostatik vana takıldı.

Enerjideki aktif gücün maksimum hale getirilerek, güç faktörünün düzeltilmesini ve verimin en üst noktaya yükseltilmesini sağlayan kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi ile okullarda elektrik tasarrufu sağlandı.

Yemekhanelerde ve kantinlerdeki organik atıkların, komposta dönüştürülmesi ve öğrenciler tarafından bitki yetiştirmede kullanılması için kompost makineleri temin edildi.

Kütüphaneler, sıfır atık kütüphanelerine dönüştürüldü.

Kağıt, cam, metal, plastik atıkların geri dönüştürülebilmesi amacıyla diğer atıklardan farklı yerde biriktirilmesi için okullara "Sıfır Atık Kutuları" yerleştirildi.

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında Bakanlık tarafından gönderilen ödeneklerle yapılan teknik iş ve işlemler, Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Proje kapsamındaki örnek uygulamalardan yola çıkılarak öğrencilerin; sürdürülebilirliğin, enerji verimliliğinin, su tasarrufunun, atıkların yönetilmesinin, çevreye duyarlılığın, hem yerel hem de küresel düzeyde ne derece önemli olduğunu anlamalarını sağlayacak eğitimler verilecek. Öğrencilerin görerek ve merak ettiklerini sorarak öğrenmelerini sağlayacak etkinliklerle eğitim çalışmaları desteklenecek. Bu sayede öğrencilerin bu konudaki farkındalıklarının hızla arttırılması sağlanacak.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.