Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Öğrencilerin Refahı İçin Çalışıyorlar 

Düzce Arsal Anadolu Lisesi fiziksel aktivite eksikliği, abur cubur yeme alışkanlığı, doğadan uzaklaşma, dijital teknolojilere bağımlılık, çeşitli istismarlar, zorbalık gibi konularda farkındalık yaratmak için güzel bir projeye imza attı.

Öğrencilerin Refahı İçin Çalışıyorlar    
13.04.2022 - 09:26
Güncelleme 13.04.2022 - 12:01
Özel Haber

Türkiye, Fransa (Marsilya), Polonya ve Romanya’nın ortak olduğu proje ile öğrencilerin refah düzeylerinin arttırılması hedefleniyor.

KA229 Erasmus+ Stratejik Okul Ortaklığı Projesi (2019-1-FR01-KA229-062051_4  “Empower students' wellbeing / Renforcer le bien-être des élèves”) kapsamında Düzce Arsal Anadolu Lisesi,  3-8 Kasım 2019 tarihleri arasında Fransa, Polonya ve Romanya’dan gelen olan toplam 8 öğretmen ve 29 öğrenciye ev sahipliği yaptı.

Pandemi dolayısıyla süresi iki kere uzatılan projenin ikinci hareketliliği, Romanya/ Targu Jiu’ya 18-21 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşti. Üçüncü hareketlilik Polonya/Racibórz’a 27 Mart-1 Nisan 2022 tarihleri arasında, dördüncü ve son hareketlilik ise Fransa/Marsilya’ya 22-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Proje ile öğrencilerin eğitimleri sırasında onların refahını tehdit eden tehlikeler tanımlandı. Aile ortamında ekonomik veya duygusal zorluklar, fiziksel aktivite eksikliği ve abur cubur yeme alışkanlığı, doğadan uzaklaşma, dijital teknolojilere bağımlılık, çeşitli istismarlar bu tehlikeler arasında yer alıyor. Bütünsel sağlık, öğrencilerin okulda başarılı ve mutlu olabilmeleri ve gelişmeleri için bir öncelik.

Projenin amacı 4 ülkede deneyimlenmiş bazı uygulamaların karşılıklı paylaşımı. Uluslararası toplantılar sırasında gerçekleştirilen ve Twinspace’i gibi platformlarla da desteklenen etkinlikler sayesinde öğrenciler ve öğretmenler refah düzeyinin güçlendirilmesi konusuna katkı sağlayacak bir takım basit uygulamaları keşfedecek ve paylaşacaklar. Doğayla bağlantılı spor aktiviteleri, sağlıklı beslenme konusunda eğitim, istismar ve dijital teknoloji bağımlılığı konularında farkındalık yaratma, meditasyon gibi bir çok faaliyet gerçekleştirilecek.

Bu proje aynı zamanda 4 ortak okulun Avrupa’ya açılımını teşvik edecek. Bu da aşırı milliyetçiliğe karşı savaşmak ve Avrupa vatandaşlığı duygusu geliştirmek için bir gereklilik olarak görülüyor.

Proje öğrencilerin daha öz güvenli, sağlıklı, başkalarına karşı anlayışlı ve açık görüşlü olmasını hedefliyor. Öğretmenlere yeni uygulamalar için motivasyon ve kurumlara da Avrupa projeleri geliştirme becerisi ve tecrübesi imkanı sunuyor.

Somut göstergeler projenin katılımcılar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesini sağlayacak. Proje ile okul atmosferi daha huzurlu olacak. Öğrenme-öğretme isteği tetiklenecek.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar