Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Minik Bilim İnsanlarından Büyük Tasarımlar 

Düzce’den Hikmet Akın Ortaokulu Anasınıfı öğretmeni Melike Karagüzel’in kurucu ortağı olduğu Chıldren’s World Wıth Stem (STEMLE ÇOCUK DÜNYASI) Projesi ile çocuklar bilim insanlarını tanıdı.

Minik Bilim İnsanlarından Büyük Tasarımlar    
13.04.2022 - 09:10
Güncelleme 13.04.2022 - 09:22
Özel Haber

Bir ay, Mimar Sinan mantığı ile kroki tasarladılar. Diğer ay yürüyen renkler deneyi ile Maria Montessori’yi keşfettiler. Yuri Gagarin’in bilimle ilişkisini öğrenen çocuklar astronot olup uzay aracı yaptılar.

Düzce Hikmet Akın Ortaokulu anasınıfı öğretmeni Melike Karagüzel  ve Zonguldak Ereğli Bölücek Kadir Nevişet Kameroğlu İlkokulu anasınıfı öğretmeni Hülya Güner’in proje kurucusu olduğu çalışmaya 10 Türk ve 6 yabancı ortak katıldı.

Düzce’den Sermin Dağdeviren, Kırıkkale’den Ayşegül Gür, Balıkesir’den Deniz Bilgin Kudar ve Sebiha Lemlioğlu Erbay, Bursa’dan Eda Özkan, İstanbul’dan Gurbet Koç, Zonguldak’tan Melek Turan, Kastamonu’dan Vildan Saka, Romanya’dan Alina Cara ve Amalia Ispas, İtalya’dan Alice Rosa Galletti Patrizia Congedi, Litvanya’dan Jureta Buıvydıene ve Roberta Tkacuk projede aktif olarak yer aldı.

Proje geçtiğimiz yıl Ekim ayında başladı. Belirlenen temalara göre STEM etkinlikleri gerçekleştirildi. Her ay bilim insanları tanındı. Bilim insanlarının çalışmaları öncülüğünde tasarımlar oluşturuldu.

Ekim ayında Mimar Sinan’ı tanıyan öğrenciler kroki tasarlayarak oryantring çalışması yaptılar. Kasım ayında yürüyen renk deneyi ile renklerin oluşumu deneyi gerçekleştirdiler. Maria Montessori tanıyarak renklerle ilgili montessori oyunları tasarladılar. Aralık ayında Yuri Gagarin’i tanıdılar. Gezegen, güneş sistemi, uzay ve astronot çalışmalarını Web 2.0 araçlarını kullanarak yaptılar. Astronot oldular ve uzay aracı tasarladılar.

Ocak ayında  doğayı koruma ve geri dönüşüm konusunda Reggio Emilia’yi öğrendiler. Geri dönüşüm materyalleriyle müzik aletleri oluşturarak projeyi tamamladılar. Proje bitiminde veda toplantısı ve  bilim şenliği gerçekleştirildi. Haber: Elif Varol


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar