Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

MAHALLELERDE KANSER TARAMA HİZMETİ VERİLECEK

Düzce’ye, kanserin erken teşhis ve tedavisi için Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla tam donanımlı Mobil Kanser Tarama Aracı kazandırıldı. Kanser Tarama Tırının tanıtımı Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Düzce İl Sağlık Müdür Dr. Yasin Yılmaz’ın katılımıyla Anıtpark’ta gerçekleştirildi.

22.09.2023 - 15:15
Güncelleme 22.09.2023 - 15:40
Özel Haber

Tırda incelemelerde bulunan Düzce Valisi Selçuk Aslan kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekti. Aslan Düzce’nin Kanser Tarama Tırına sahip birkaç ilden biri olduğunu vurgulayarak “Düzce’ye önemli katkılar sağlayacak” dedi. 

Kanserin çağın hastalığı olduğunu dile getiren Vali Aslan “Teşhis ve tedavi süreçlerinde erken teşhis önemli. Birçok rahatsızlık belli bir aşamaya gelmeden fark edildiğinde tedavide daha kalıcı ve daha olumlu sonuçlar elde edilebiliyor. Kanser çağın hastalığı ve tüm türevlerinden korkuyoruz. Hepimizin ailesinde yakınlarında bu illetten mustarip olanlar mevcut. Maalesef acı sonuçlarla da karşılaşıyoruz. Ben birden fazla yakınımın kanser özeti yüzünden kaybetmiş biriyim” dedi. 

İlçe ve köylerde faaliyet gösterecek seyyar aracın Düzce’ye önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade eden Aslan şöyle devam etti: “Kanser tarama aracının Düzce'ye kazandırılmış olması oldukça anlamlı. Özellikle kadınlar için önemli çünkü bu araç tüm ilçelerimize ve köylerimize giderek tarama faaliyetinde bulunabilecek.

Öte yandan önemli donanımlara sahip, numunelerini, tahlillerini yerinde alabileceğimiz, laboratuvar ortamında işleyip daha sonra vatandaşlarımızla irtibata geçebileceğimiz seyyar kanser tarama aracının çok fayda sağlayacağına inanıyorum. Düzce'mize hayırlı uğurlu olsun. Bu tarzda bir aracın 81 ilde birkaç velayette olduğunu biliyoruz. Düzce bu noktada önce bir görev üstlenmiştir. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Düzce halka adına teşekkürlerimi iletiyorum.”

Mobil Kanser Tarama Aracı ilçelerde, köylerde gezici olarak hizmet vermeye başlayacak. Düzceliler bir sağlık kuruluşuna başvurmadan mahallesinde, köyünde kanser taramasını yaptırabilecek. Mobil Kanser Tarama Aracında Mamografi çekimi, HPV taraması ve GGK testi uygulanacak.

Haber: E.Yılmaz


Editör: D. Damla
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar