Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT

Düzce Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarının 28 Şubat 2023’te sona ereceğini duyurdu.

SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT
13.01.2023 - 15:23
Haber Merkezi

Yapılan açıklamada 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince, ölçü ve tartı aleti kullanıcılarının iki yılda bir periyodik muayene yaptırmalarının zorunlu olduğu hatırlatıldı. Ayrıca tamir ve ayar sonrası 15 gün içerisinde “Tamir ve Ayar Sonrası İlk Muayene”nin de gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi. 

Muayeneleri yapılmamış, damga süresi geçmiş, damgası kopmuş ve bozulmuş, periyodik muayene için zamanında müracaat edilmemiş ölçü ve tartı aletlerinin kullanılması, alım satım yerlerinde bulundurulması halinde idari ve yasal işlem yapılacağı belirtildi. 

PERİYODİK MUAYENE
Periyodik muayene başvuru şartları ile ilgili şu bilgiler verildi: 
“Periyodik muayene için müracaat etme süresi her yıl 1 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasındadır. Bu tarihler arasında başvuruların yapılması gerekmektedir.

2000 kilograma kadar, pazar yerlerindeki tüm teraziler ve İl sınırları içerisindeki tüm Mekanik Teraziler için bulundukları yerin Belediye Başkanlıklarına, 
2000 kilograma kadar I. II. III. ve IV. sınıf Elektronik Teraziler için İlimizde bulunan Yetkili Muayene Servislerine,
2000 kilogram ve üzeri yüksek çekerli kantarlar için Türk Standardları Enstitüsüne (TSE),
Tüm akaryakıt ve LPG sayaçları, Lastik Hava Basıncı Ölçüm Cihazları, Adblue sayacı ve Akaryakıt Ölçü Kapları için Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) müracaat edilmesi gerekmektedir.”

TAMİR VE AYAR SONRASI İLK MUAYENE
Tamir ve ayar sonrası ilk muayene başvurularının şartları da şöyle aktarıldı: 
Ayrıca tamir ve ayarı yapılıp damga sökme tutanağı düzenlenen tartı aleti ve yüksek çekerli kantarlar için 15 gün içerisinde Tamir ve Ayar Sonrası İlk Muayenelerini Yetkili Muayene Servislerine yaptırmaları gerekmektedir. 
İlgililerin mağdur olmamaları için ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarını 1 Ocak - 28 Şubat günü mesai bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. 

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, Düzce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün 444 61 00 numaralı telefonlarını arayabilirler.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar