Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

‘Yöneticinin Astı Liderin Takipçisi Olur’

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar yöneticinin astları, liderinse takipçileri olduğunu söyledi. Çakar; akıl, bilgi, vicdan ve deneyimin liderin en önemli özellikleri olduğunu vurguladı.

‘Yöneticinin Astı Liderin Takipçisi Olur’
31.03.2022 - 12:14
Güncelleme 31.03.2022 - 12:15
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ekonomi Topluluğu iş birliğiyle düzenlenen “Akademide Başarılı Kadın Yönetici Olmak” başlıklı konferansta, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayfer Gedikli, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ağırladıkları için büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek programın düzenlenmesinde emekleri olan Ekonomi Topluluğu öğrencilerine teşekkür etti. Kadın-erkek iş gücü oranında kadınların dezavantajlı bir konumda olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ayfer Gedikli, Düzce Üniversitesi’nde bu durumun olumlu olarak ayrıştığını söyledi. Düzce Üniversitesi’nin kuruluşundan bugüne büyük ilerleme kaydettiğini dile getiren Prof. Dr. Gedikli, Rektör Çakar’ın değerli tecrübelerini öğrencilerle paylaşacağını belirtti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi ile ilgili kısa bilgiler aktardıktan sonra yöneticilik ve liderlik konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Yönetici kavramının idari pozisyonu ve meşru yetkiyi ifade ettiğini dile getiren Rektör Çakar, liderin ise toplumsal kavram olduğunu ve kitleyi yöneten ve yönlendiren kişi olarak tanımlandığını sözlerine ekledi. Yöneticinin meşru yetkiyi, liderinse karizmasını kullandığını belirten Prof. Dr. Çakar, toplumda en büyük sorunların, meşru yetkiyle, karizmatik yetkiye sahip kişilerin farklı olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Yöneticinin astları, liderinse takipçileri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar; akıl, bilgi, vicdan ve deneyimin liderin en önemli özellikleri olduğunu vurguladı. Liderin cinsiyeti olmadığının altını çizen Çakar, hakların, fırsatların ve koşulların eşitliğinin önemine değinerek, liyakat tabanlı yaklaşımlarda cinsiyet sorunları yaşanmadığı tespitinde bulundu.

Dünyada ve ülkemizde kadınlarla ilgili yapılan araştırmalardan da söz eden Rektör Çakar, kadın liderliğinin 7 sırrını ise; Bilgi/İletişim, Risk Alabilme, Özgüven, Vizyon/Yenilikçilik, Vicdan, Güven Oluşturma ve Hukuka Bağlılık başlıklarında açıkladı.

Soru-cevap bölümüyle devam eden program,  Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a hediye takdimiyle sona erdi.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.