Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BATI KARADENİZ SEMPOZYUMU İLK DÜZCE'DE

Düzce Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜDAM) tarafından "1. Batı Karadeniz Sempozyumu: Hayvan Deneyleri ve Araştırmalarına Bakış" konulu sempozyum düzenlendi.

BATI KARADENİZ SEMPOZYUMU İLK DÜZCE'DE
4.11.2023 - 00:05
Güncelleme 4.11.2023 - 09:34
Haber Merkezi

“Bilimsel Olarak Daha Fazla Ne Yapabiliriz?”

Başkanlığını DÜDAM Merkez Müdürü Doç. Dr. Pınar Yıldız, sekreterliğini ise Öğr. Gör. Dr. Neslihan Şirin’in gerçekleştirdiği sempozyumun açılış konuşmasını DÜDAM Müdürü ve Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Pınar Yıldız gerçekleştirdi. 1. Batı Karadeniz Hayvan Deneyleri Sempozyumu’nun düzenlenmesindeki amacın; Karabük’te, Zonguldak’ta, Bolu’da deney hayvanları ile birçok çalışma yapıldığını, bununla birlikte düzenlenen bu sempozyumla da ortak daha fazla bilimsel yapılabilecek çalışmaların belirlenmesi olarak dile getiren Doç. Dr. Yıldız, sempozyumun 2.sini ve 3.sünün de diğer şehirlerde yapılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Deney Hayvanları Yerel Etik Kurulu Başkanı Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, sempozyumun önemine değinerek, düzenlenen bu etkinlikte paylaşılan bilgilerle herkesin yeni bilgilere ulaşacağının altını çizdi. Düzce Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğu günden beri yaptığı çalışmalarla modern bir yapıya kavuştuğunu söyleyen Doç. Dr. Kekeçoğlu, merkezin düzenlediği onlarca etkinliklerle de bilimsel çalışmaların önünü açtığını vurguladı.

Pek Çok Hastalığın Önlenmesi ya da Tedavisinde Çığır Açıcı İlerlemelere Yol Açtı

Sempozyumun son açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Torun ise; hayvan deneylerinin; Tıp, Farmakoloji, Biyoloji gibi pek çok alanda temel araştırma yöntemi olarak bilim dünyasına katkı sağladığını vurgulayarak, bu yöntemlerle elde edilen bulguların insan sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde büyük rol oynadığını ve pek çok hastalığın önlenmesi ya da tedavisinde çığır açıcı ilerlemelere yol açtığını ifade etti.

Düzce Üniversitesi bünyesinde kurulan Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin; yaptığı araştırma, kurs ve eğitim faaliyetleriyle önemli işler başardığının altını çizen Prof. Dr. Torun, düzenlediği bu sempozyum ile de daha geniş kitlelere seslenerek, hayvan deneylerinin önemini anlattığını söyledi. Bilimle etik arasındaki hassasiyetle, ince çizgide yürüyen bu konunun düzenlenen bu sempozyumla araştırmacıların daha bilinçli ve hassasiyetli olmalarına katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Prof. Dr. Torun,  bu anlamlı sempozyumun başarılı olacağına inandığını söyleyerek sempozyumu düzenleyen Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ve katkı sunanlara teşekkür etti.

İki Gün Boyunca Devam Eden Sempozyum, Oturumlar Halinde Gerçekleşti

İlk gün ki oturumlarda DÜDAM merkezindeki prensipler, hayvan deneylerindeki etik ilkeler, deneysel çalışmalardaki iş güvenliği hakkında temel bilgiler ve farklı disiplinlerdeki hayvansal çalışmalar ile ilgili konular ele alındı.

İkinci gün ise; hayvan deneylerindeki farklı deneysel modellerden bahsedilerek, verilerin analizindeki ve değerlendirilmesindeki önemli noktalara değinildi.

Sponsor firmaların da stand açarak yer aldığı sempozyumda, firma yetkilileri tarafından hayvan deneylerindeki yardımcı ekipman vb. konularla ilgili ilgilenenlere bilgiler aktarıldı.

Kapanış töreninde konuşmacı ve moderatörlere Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Torun tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Sempozyum, katılımcıların birlikte hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar