Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İLK KEZ UYGULANAN PROJE

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Türkiye’de ses getirecek bir projeye daha imza attıklarını söyledi. Sözbir, işçi sağlığına önem veren Jeotermal Sondaj Alanında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesinin inşaat sektörüne örnek olması gerektiğini vurguladı.

İLK KEZ UYGULANAN PROJE
28.02.2023 - 11:53
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi’nin yürütücüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin eş üniversite olduğu ve MTA Genel Müdürlüğü iştirakiyle hayata geçirilen “Dimp Drilling HSO İmprovement Project - Jeotermal Sondaj Alanında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi Kapanış Toplantısı”, Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleştirildi. 

MTA’nın Kuruluşundan Bugüne İlk Kez Uygulanan Proje
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin fon sağladığı projede; sondaj alanında iş sağlığı ve güvenliği (İSG) için teknik iyileştirme çalışmalarının yanı sıra sahada çalışanlar ve aileleri için konuyla ilgili eğitimler gibi katma değerli birçok faaliyet gerçekleştirildi. MTA Genel Müdürlüğü’nün kuruluşundan günümüze bu tarz bilimsel çalışmaların ilk kez uygulanması da projenin önemini gösteriyor.

Proje ile İSG için teknik iyileştirme, elektronik ve dijital ortamlarla çalışanları takip ve izleme sistemleri kurulmasıyla çalışanların can güvenliğinin korunması gibi birçok noktada ülkemize ciddi faydaların sağlanması bekleniyor.

“Başkalarının En Yüksek Standardı, Sizin En Düşük Standardınız Olmalı”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Proje Eş Yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Ekmekçi, 1 Şubat 2021 tarihinde başladıkları projeyi bitirme aşamasına getirdiklerini ifade etti. Projenin, Türkiye’nin AB’ye uyum süreci reformları kapsamında gerçekleştiğini dile getiren Prof. Dr. Ekmekçi, maden sektöründeki sondaj sahalarında, iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesine yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Sondaj alanında çalışanlara, ailelerine ve çocuklarına eğitim verilmesinin, projenin en önemli bileşeni olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İsmail Ekmekçi, konuşmasını kalite standartlarının önemini gösteren “Başkalarının en yüksek standardı, sizin en düşük standardınız olmalıdır.” sözleriyle sonlandırdı.

Proje Çıktılarının Ders Kitabı Olarak Basılması Planlanıyor
Programda konuşan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Şen, MTA çatısı altında daha önce uygulaması yapılmayan bir proje gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Meşakkatli süreçler sonrasında sonuca ve başarıya ulaştıklarını belirten Şen, proje çıktılarının; Meslek Liseleri, Maden Fakülteleri ve Jeoloji Mühendisliği bölümlerinde ders kitabı olarak planlandığını söyledi.

Projeye desteği için Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Şen, projeyi sonuçlandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını dillendirdi.

Proje Türkiye’de Ses Getirecek
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, değer üreten Düzce Üniversitesi’nin yeni bir değere daha imza attığını belirterek sözlerine başladı.

Projenin başarıyla tamamlandığını ifade eden Rektör Sözbir, işçi sağlığına önem veren bu çalışmanın Türkiye’de ses getireceğine dikkat çekti. Projenin inşaat sektörüne de örnek olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Sözbir, Ülkemize ciddi katkı sağlayacak projenin gerçekleştirilmesinde emekleri olan Düzce Üniversitesi akademisyenlerine, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni, MTA Genel Müdürlüğü’nü tebrik etti. 

Açılış konuşmalarının ardından programın belge takdim törenine geçildi. Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir tarafından projede emeği geçenlere teşekkür belgeleri takdim edilmesinin ardından program sona erdi.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar