Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÖĞRENCİLER İLE NÜKLEER GÜÇ KONUŞULDU

Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTEM) tarafından düzenlenen “Nükleer Enerjinin Çevre ve Yenilenebilirlik Yönleri” başlıklı söyleşide, Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin öğrencilerimizle bir araya geldi.

ÖĞRENCİLER İLE NÜKLEER GÜÇ KONUŞULDU
23.05.2022 - 17:35
Haber Merkezi

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen programda, nükleer güç santrallerinin ve nükleer enerji uygulamalarının pek çok açıdan yanlış yorumlanabildiğini ve bazı noktaların da özellikle açıklanması gerektiğini dile getiren DÜTEM Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel, konuşmasının ardından sözü Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin’e bıraktı.

Dünya ve Türkiye’nin enerji üretimi ve tüketimi verileri ile söze başlayan Şahin, nükleer enerjinin aslında hayatın her alanında güvenle kullanıldığından bahsetti. Nükleer güç santrallerinde kullanılan reaktör teknolojisinin ve güvenlik yöntemlerinin oldukça geliştiğine değinen davetli konuşmacı, insanların akıllarına kazınan en büyük nükleer felaketlerden olan Çernobil Nükleer Santrali kazasında bu önlemlerin ve teknolojilerin olmadığının altını çizdi.

Türkiye’nin enerji hedeflerine ve Paris Anlaşması taahhütlerine ulaşması için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlarının yanında nükleer güç santrallerine de yönelmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin, nükleer enerji yatırımlarından korkulmaması gerekliliğini ifade edip konuşmasını sonlandırdı.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar