Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Yönetimde kadın Olmanın Zorlukları

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen “Yönetimde Kadın Olmak” başlıklı panele, davetli konuşmacı olarak katıldı.

Yönetimde kadın Olmanın Zorlukları
9.03.2022 - 10:30
Haber Merkezi

Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’nda Müzik Dinletisi ile başlayan program, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

Kadınları, kültürel yapımızın en kutsal birimi olan ailenin vazgeçilmez unsuru olarak nitelendiren Prof. Dr. Musa Yıldız, kadınların tüm özelliklerinin yanı sıra yöneticilikteki yetenekleriyle de tüm dünyaya örnek olduğunu ifade etti. Kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit parçası olduğunu kabul eden bir inançtan geldiklerini belirten Prof. Dr. Yıldız, kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hoşgörü içerisinde dünyayı birlikte düzenleyeceğine inandıklarını dile getirerek, kadınların erkeklerle birlikte sosyokültürel ve siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlendiğini sözlerine ekledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, video konferansla katıldığı programda, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak kadınları; sosyoekonomik yapımızın güçlenmesinde, sağlıktan eğitime, sanattan spora, bürokrasiden siyasete, her alanda aile ve toplumun öznesi olarak gördüklerini ifade eden Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, kadına verilen değeri, aileye, topluma ve tüm insanlığa gösterilen bir değer olarak gördüklerini vurguladı.

Özellikle son 20 yılda Medeni Kanun, İş Kanunu, Türk Ceza Kanunu gibi temel kanunlarda yapılan reformlarla Türkiye’de kadın erkek fırsat eşitliğini ilkesini gözeten, kadına karşı ayrımcılığı ortadan kaldıran bir yasal zemin oluşturduklarına işaret eden Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, kadınların ve kız çocuklarının eğitim seviyesinin yükseltilmesine yönelik yaptıkları çalışmaların, kadınların istihdama ve iş gücüne, siyasete ve karar alma mekanizmalarına katılımlarında birincil faktör olduğunun altını çizdi.

Açılış konuşmalarının ardından Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan’ın moderatörlüğündeki “Yönetimde Kadın Olmak” başlıklı panele geçildi. Panelde ilk olarak Düzce Üniversitesi ile ilgili kısa bilgiler aktararak sözlerine başlayan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, daha sonra liderlik ve yöneticilik arasındaki farklara değindi. Rektör Çakar, liderin; vizyon sahibi olduğunu, değişmeyle ilgilendiğini, öznel otoriteye dayandığını, izleyenlere mücadele ruhu aşıladığını, seçenekler geliştirdiğini ve paylaşılmış amaca dayalı gücü olduğunu dile getirdi.

Yöneticinin ise yapıyı korumakla ilgilendiğini, bürokratik otoriteye dayandığını, liste ve bütçe sahibi olduğunu, plan hazırladığını, ödül ve cezaya dayalı gücü olduğunu ifade etti. Yöneticinin astları, liderlerin ise takipçileri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çakar, liderlikte, akıl, bilgi, vicdan ve deneyimin önemli bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi.

Dünya ve ülkemizde kadınların; cinsiyet eşitliği, eğitim, iş gücü ve politika gibi alanlarda temsili ve sorunlarıyla ilgili istatiksel veriler paylaşan ve önemli tespitlerde bulunan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, kadın liderliği ile ilgili değerlendirmelerde de bulunarak, kadın liderliğinin 7 sırrını; “Bilgi/İletişim, Risk Alabilme, Özgüven, Vizyon/Yenilikçilik, Vicdan, Güven Oluşturma ve Hukuka Bağlılık” başlıkları altında açıkladı.

Panelde ayrıca Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ayşegül Özcan, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay birer konuşma gerçekleştirdi.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.