Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Üniversite Ürünlerini ATOM Satacak

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, üniversite bünyesinde üretilen ürünlerin kısa süre önce kurulan ATOM adlı şirket aracılığı ile yapılacağını söyledi. 

Üniversite Ürünlerini ATOM Satacak
12.01.2022 - 14:26
Güncelleme 12.01.2022 - 16:01
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr.Nigar Demircan Çakar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Düzce basınını kahvaltı sofrasında ağırladı. Düzce Üniversitesinin 2006 yılından bu günü kadar geçirdiği çalışmaları slayt eşliğinde anlatan Çakar önemli açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin farklı konularındaki sorularını içtenlikle cevapladı.
 

BASINA TEŞEKÜR
 

2006 yılında kurulan Düzce Üniversitesinin  bugün Türkiye’nin  en önemli üniversitelerinden biri olduğunu belirten Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar yılda yaklaşık 5 bin mezun öğrenci verdiklerini belirterek “Düzce Üniversitesi kurulduğundan bu güne kadar Türkiye’de en fazla aşama kat eden Üniversitelerden biri oldu. Üniversitemizde 32 bin öğrencimiz var. Her yıl 5 binin üzerinde mezun veriyoruz. Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerden %10’u Düzceli diğer öğrencilerimiz farklı illerden ve farklı ülkelerden. Düzce Üniversitesinde 75 farklı ülkeden 2 bin öğrenci misafirlerimiz var. Üniversitenin bu günlere gelmesinde Düzcelilerin ve Düzce basınının büyük katkısı var. Rektör olarak sizlere teşekkür etmek istiyorum” dedi.
 

FARKLI KONULARA DEĞİNDİ
 

Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar 2022 yılında yapılacak ve yıl içinde bitecek projeler konusunda açıklamalarda yaptı. Çakar Araştırma Hastanesi, İlahiyat Fakültesi Camii, Spor Bilimleri Fakültesi, Kütüphane Yaşam Merkezi, Hastane Büyük Onarımı, Eczacılık Fakultesi, Düzce İli Toprak Haritası, ÜNİVERA markası, Diş Hekimliği Fakültesi, Konuralp antik kazı çalışması, İktisat ve Kalkınma Kongresi, İstihdam Meleği, Avrupa İşletmeler Ağı, Üniversite şirketi ATOM A.Ş., Botanik Bahçesi, Akçakoca Şakirler Konağı, Tarımsal Atık Laboratuarı, Yemek Festivali, Düzce Meslek Yüksek Okulu tadilatı, marka patent başvuruları, Düzce Üniversitesi radyo ve televizyonu, İletişim Fakültesi ,Tekno Park konularında detaylı  bilgiler aktardı. Rektör Çakar’ın açıklamalarda bulunduğu konulardan  önemli başlıklar şöyle:
 

İSTİHTAM MELEĞİ İLE İŞ İMKANI
 

Düzce Üniversitesi Türkiye’de ilk kez firmalardan gelecek talepler doğrultusunda direkt iş istihdamı sağlayacak. İstihdam meleği adı verilen proje ile öğrenci yetiştirecek. Bu projede eğitim öğren öğrenciler mezun olduğunda direkt olarak iş imkanına kavuşacak.
 

TEKNO PARKA İLGİ ARTIYOR
 

Teknoloji üreten Teknopark ilk açıldığında %20 doluluk oranına sahipti. Teknopark’ta 2021 yılı baz alındığında doluluk oruna %70’i geçmiş durumda. Firmaların Teknoparka olan ilgileri her geçen gün artıyor.
 

AVRUPA İŞLETMELER AĞINDA MARMARA YETKİLİSİ
 

Düzce Üniversitesi Avrupa İşletmeler Ağına bağlı. Danışmanlık hizmetlerinin verildiği bu projede üniversitemiz önce Batı Karadeniz bölgesinin temsilcisiydi ve Kobilere eğitim vermeye yetkili kurumdu. Başarılı çalışmaların ardından Düzce  Üniversitesi Marmara Bölgesi yetkili Üniversitesi oldu.
 

ATOM İLE SATILACAK
 

Düzce Üniversitesi tarafından  üretilen her türlü  ürünün satış ve diğer işlemleri kısa süre önce kurulan ATOM adı verilen şirket aracılığı ile yapılacak.
 

138 MARKA PATENT BAŞVURUSU YAPILDI
 

Üniversite tarafından kurulduğu günden bu güne kadar toplam 138 marka patent başvurusu yapıldı. 34 farklı ürün tescil edildi. Patent başvurusunda tescil süresi 2 yıl olduğu için diğer patent başvuruları beklemede.
 

TIP KAFULTESİ HASTANESİ ONARILIYOR
 

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve  Araştırma Hastanesi büyük onarıma girdi. Hastanenin farklı birimleri sıra ile restore ediliyor. Hastanede 316 yatak kapasitesi var. 3 bin 337 akademik personel, 327 idari personel, 344 çalışanı, 72 firma çalışanı var. Hastaneye her gün yaklaşık 2 bin hasta başvuruyor. Hastanenin donanımı her gün zenginleşiyor.
 

TÜRKİYE’DE 1. SIRADA
 

Düzce Üniversitesi Dünya Üniversiteler sıralamasında ilk 1000-1200 bandında bulunuyor. Üniversite ayrıca  300 mühendislik  fakültesi arasında Türkiye’de  Koç ve Çankaya Özel Üniversitelerin ardından 1. Sırada yer alıyor. 
 

BOTANİK BAHÇESİ 1. ETAP BİTTİ
 

Üniversite yerleşkesi içinde  yapımına devam edilen Botanik bahçesinin 1. Etabı tamamlandı, ikinci etap çalışmaları devam ediyor. 50 bin metrekare üzerine kurlu botanik bahçesi içinde “Doğa Müzesi” de yer alacak.
 

MESLEK OKULU TADİLATTI
 

Uzun süredir tadilatı yapılmayan  Düzce Üniversitesi Meslek Yüksek okulundan kapsamlı bir tadilat projesi hayata geçti. Uzun Mustafa mahallesinde bulunun Yüksel okul adede yeniden  yapılıyor.
 

AKÇAKOCA ŞAKİRLER KONAĞI
 

Akçakoca ilçemizde bulunun ve “Şakirler  Konağı” adı verilen  binada restorasyon işlemlere tamamlanmak üzere. Kısa sürede konağın resmi açılışı yapılacak.
 

DÜZCE İLİ TOPRAK HARİTASI 
 

Düzce Üniversitesi tarafından Düzce ili toprak haritası  çıkartıldı. Bu çalışma sayesinde Düzce ilinde hangi bölgede ne tür ürünler yetiştirileceği belirlendi. Proje Düzce ili için büyük önem taşıyor. 
 

ECZACILIK FAKÜLTESİ
 

Düzce Üniversitesi bünyesinde yapımı devam eden Eczacılık fakültesi 2022 yılından itibaren öğrenci almaya başlayacak. Eczacılık üniversitesi  çok önemli bir açığı kapatacak ve Üniversiteye değer katacak.
 

TARIMSAL ATIK LABARATUVARI
 

Tarımsal atık laboratuarı hem Düzce’de ve hemde  Türkiye’de tarım alanında çok önemli bir yatırım oldu. Laboratuarda her türlü tarımsal analız yapılabilecek. 
 

CAMİ İNŞAATI
 

Yapımına 2016 yılında başlanan İlahiyat Fakultesi uygulama camii inşaatı uzun süre sonra belirli bir seviyeye geldi. Caminin alt katı Ramazan ayında  hizmete girecek. Caminin tamamının yıl sonunda  tam donanımlı .olarak açılması hedefleniyor. 
 

DİŞ HEKİMLİĞIİ FAKÜLTESİ
 

Sağlık alanına ağırlık verilen Düzce Üniversitesi bünyesinde  uzun vadede Diş Hekimliği Fakültesi açılması hedefleniyor. Eczacılık fakultesinin öğrenci alımına başlamasının ardından Diş hekimliği fakültesi kurulması için çalışmalar hızlandırılacak. 
 

İLETİŞİM FAKÜLTESİ
 

Üniversitesi bünyesinde iletişim fakültesi kurulması için proje devam ediyor. Kurulacak olan Üniversitesinin alt yapısının mevcut fakülte ve yüksek okullarda olması nedeniyle İletişim Fakültesi kurulma aşaması  önemli seviyeye geldi. 
 

 


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar