Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

'Dijital Dönüşümü Herkes Kabul Etti'

Düzce Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu’nun bu yıl 3.sünü düzenlediği “Verimlilik21- Hikayeni Yaz” etkinliğinde sektörde kendini kanıtlamış birbirinden değerli isimler, bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

'Dijital Dönüşümü Herkes Kabul Etti'
24.12.2021 - 17:16
Haber Merkezi

Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi İrem Düzdar Argun, davetli misafirler, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi.

“Üniversite Sadece Ders Eğitimi Alınan Bir Yer Değildir”

İki gün süren etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilerin düzenlediği etkinliklerden dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, öğrencilerin bu tür organizasyon yapabilme yeteneğine ulaşmasının önemine değindi. Üniversite eğitiminin aynı zamanda kişi eğitimi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Genç, üniversite eğitiminde sadece ders eğitimi olmadığını, öğrencilere tanınan bu tür haklar sayesinde kişisel gelişimlerine de katkı sağlandığını söyledi. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. İlhan Genç, etkinliğin faydalı olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra Schenirder Electric İnavasyon  Deneyimi Dönüşüm Lideri Türker Öztürk, Mercedes Benz Süreç Planlama Mühendisi Burçak Erol, Arena Lojistik Teknik Servis ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Endüstri Mühendisliği Derneği Temsilcisi Tolga İldaşer ve Kastamonu Entegre İnavasyon Yöneticisi Emre Nacır kariyer sürecinde edindikleri bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

“Sorumluluk Almaktan Korkmayın”

Öğrencilikle geçen sürenin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı etkinliğin ilk gününde konuşmacılar; stajın önemi, İngilizce öğrenmenin gerekliliği, farkında olmanın, fark yaratmanın etkileri üzerinde durdular. Öğrencilerin sorumluluk almaktan korkmamaları gerektiğini de vurgulayan konuşmacılar, boşluk gördükleri alanları kendileri için bir fırsat olarak değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizdiler. Çalışılmadan alana hakim olunamayacağının altını çizen misafirler, iş alanında mühendislerin; işçiden, ustadan daha bilgili olması gerektiğini, aksi halde işi yürütmenin zor olacağını ifade ettiler.

“Değişimi Yönetebilen Bireyler Olun”

Mesleki doküman okumanın önemine değinen konuşmacılar, her şeyi yapmak zorunda olmadıklarını, ancak doğru zamanda doğru sesi çıkarmaları gerektiğini vurguladı. Fırsatların görülmesini isteyen deneyimli konuşmacılar, mühendis adaylarından yeni bir şeyler denemekten korkmamaları isteğinde bulundu. Mühendislerin birilerinin peşinden gidenlerden değil, değişimi gerçekleştiren lider bireyler olması gerektiğini ifade eden konuşmacılar, değişikliğe adaptasyonun önemine vurgu yaptılar.

“Farklı Disiplinlerde Bilgi Sahibi Olmalısınız”

Etkinliğin 2. günü Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Resul Kara’nın konuşması ile başladı. Prof. Dr. Resul Kara dijital dönüşüme vurgu yaparak, farklı disiplinlerde bilgi sahibi olmanın önemine değindi. Davetleri kırmayıp bilgi ve deneyimleri öğrencilerle paylaşmak için Düzce Üniversitesi’ne gelen konuşmacılara ve etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Kara, etkinliğin faydalı olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra etkinlikte; Medicaltex AR-GE Müdürü Metehan Öztoprak, Teknoloji ve İnsan Kolejleri Kurucusu Zeynep Dereli ve Momentum BT Kurucusu Endüstri Mühendisliği Derneği Başkanı Ufuk Öztürk Peker bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

“Dijital Dönüşümü Zorunlu da Olsa Herkes Kabul Etti”

Mesleki hayatta bilimsel yayınların okunmasının önemine değinen konuşmacılar, mühendislerin her zaman sorgulayan, sorular üreten kişiler olması gerektiğine işaret ettiler. Her şeyin çok hızlı değiştiğini söyleyerek, dijital dönüşümün ve dijital çağın kabul edilmesi gerektiğini ifade eden konuşmacılar, pandemi ile bu sürecin ne kadar da gerekli olduğunu ve dijitalleşmeyi istemeyenlerin bile bu dönüşüme zorunlu bir şekilde katıldıklarının altını çizdiler.

“Dijital Çözümleme” ve “Beceri Boşluğu” gibi deyimler üzerinde de duran konuşmacılar, değişimin ve gelişimin kaçınılmaz olduğunu, aksi takdirde yok oluşun önüne geçilemeyeceğini belirttiler.

Programın kapanış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanı Tahir Güney, Endüstri Topluluğu öğrencilerinin çalışmalarını tebrik ederek, öğrencilerin özgeçmişlerinin nitelikli olması için çalışmalara devam edileceğini söyledi. Programın verimli geçtiğini ifade eden Güney, etkinliğe katılım ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.


Editör: C. Karaca