Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İzleyiciler Kendilerinden Bir Parça Buldu

Yazarlığını ve yönetmenliğini Mete Karaoğlu’nun yaptığı “Veda Türküsü Çağırmak” adlı absürt tiyatro oyununun ilk gösterimi, 27 Mart 2022 tarihinde, saat 19.00’da, Düzce Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 İzleyiciler Kendilerinden Bir Parça Buldu
28.03.2022 - 14:50
Haber Merkezi

Güçlü sorular ve eleştirileri ile seyirciyi etkisi altına alan tiyatro oyununa öğrencilerin “Dünya Tiyatro Günü” dolayısıyla ulusal ve uluslararası bildirisini okumasıyla başladı.

Veda Türküsü Çağırmak; günümüz problemlerinin yaratıcısı olup aynı zamanda da mağduru olan insanın; bu sistem içerisindeki çıkmazlarına, geçmişe duyduğu özleme, şimdide olan sıkışıklığına ve geleceğe karşı umutsuzluğuna şahit olunabilecek bir oyun olarak dikkat çekiyor.

Oyun, güncel problemleri barındırması ve bu sebeple çağın insanlarının adeta yarasına parmak basar halde olan özü sayesinde, geniş bir seyirci kitlesine seslenebilip, izleyen herkesin kendinden bir parça bulmasına olanak sağlıyor.

Absürt olarak ele alınan metin, çağdaş sahneleme tekniklerinden yararlanılarak sahneye taşınmakta aynı zamanda geleneksel halk tiyatrosunun meddahını yeniden ele alıp, yoğurup, çağdaş bir form ile onu yeniden bu çağda var etme, buna ek olarak geleneksel meddah anlayışına bu yolla bazı sorular yöneltiyor.

Küresel kapitalist sistemin doğaya ve insana vermiş olduğu, onarılması çok güç olan tahribatın sızısının işlendiği oyunu, Merve Yıldız tek başına sahneye taşıdı. Oyun ekibi; Dramaturg Semra Akkan, Eleştirmen Merve Selin Gür, Işık Tasarım Hüseyin Tokyol, Mahmut Çaymaz, Makyaj Tasarım Şeyma Erikçi, Kostüm Tasarım ise Merve Yıldız, Merve Selin Gür ve Semra Akkan isimlerinden oluşuyor.

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar