Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BÜTÇESİ HAZIR BİR YILDA BİTECEK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Romanlara verdiği sözü yerine getirdi. Roman Kültür Evinin temeli atıldı. Başkan Özlü proje bütçesinin hazır olduğunu, inşaatın bir yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi. Törene katılan AK Parti Düzce Mİlletvekili Ayşe Keşir, bu uygulamanın örnek alınacağını belirtti. AK Parti Düzce Milletvekili Adayı Ercan Öztürk ise merkezin çocukları hayata hazırlayacağının altını çizdi.

BÜTÇESİ HAZIR BİR YILDA BİTECEK
11.05.2023 - 17:08
Güncelleme 11.05.2023 - 17:31
Özel Haber

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin her noktasında eğitim yuvaları inşa etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıkladığı Roman Kültür Evi Projesi’nin temel atma çalışmalarını bizzat başlatan törende Başkan Özlü, başkan yardımcıları AK Parti teşkilatı ve Düzceli vatandaşlar katıldı.

Ağa Mahallesi’nde temeli atılan Roman Kültür Evi’nde çeşitli kurum ve kuruluşların iş birliği ile eğitim alanları oluşturulması, gençler, kadınlar ve çocukların farklı konularda ilgi alanlarına göre eğitim almaları sağlanacak.
Açılış töreninde konuşan Başkan Özlü projenin yaklaşık bir yıldır gündemde olduğunu aktararak “bu proje için ilgili STK temsilcilerimizle görüştük. Önce yer belirleme çalışması yaptık.

Uygun yerleri değerlendirerek en doğru yerin burası olduğuna karar verdik, imar konusunda gerekli düzenlemeleri yaptık. Romanlar dernekleri başkanları ile İhsan Bey ile konuştuk istişare ettik, burada karar kıldık. Çok güzel bir proje hazırladık, sizlerle paylaşacağız. Bugün burada temelini atıyoruz” dedi.

ÖDENEK İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN
Başkan Özlü temel atma töreni öncesi yaptığı konuşmasında merkezin inşası için belediye bütçesinin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yalnızca Roman Kültür Evi inşası için 4 Milyon TL ödenek gönderdiğini belirterek şunları söyledi: “Burada ifade etmek istediğim bir konu var. Bizim şükran borçlu olduğumuz kardeşlerimiz, büyüklerimiz var. Biliyorsunuz her proje, bütçe işinde bitiyor.

Para yoksa olmuyor. Burası için de para gerekiyordu. Belediye olarak bir miktar bütçe ayırdık, AB Projelerine başvurduk o görüşmeler de iyi gidiyor. Yaklaşık 300 Bin Euro bütçeli başvuru sürecimiz sorunsuz işliyor. Ancak bu işi hızlı yürütmek için başka bir formül bulduk. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yu aradım rica ettim, Ayşe hanım da aradı rica etti. Bakanımız bizi kırmadı ve bu proje için 4 Milyon TL ödenek gönderdi. Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz, Allah kendisinden razı olsun. 

ROMANLARIN SÜLEYMAN SOYLU SEVGİSİ
Merkezin adını ilk kez temel atma töreninde açıklayan Başkan Özlü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, istemediği halde Romanların kendisine duyduğu sevgiden dolayı bu isimde ısrar ettiklerini aktardığını söyleyerek “sayın Bakanımız kabul etmiyorlar ama buranın adını Roman kardeşlerimiz çok istedi, Süleyman Soylu Kültür Evi adını aldı.

Hayırlı, uğurlu olsun. Sayın bakanımıza adını biz vermedik. Roman kardeşlerimiz sizi çok seviyor, onlar bu ismin verilmesini istedi diye söyledim” ifadelerini kullandı.

“ROMANLARIN İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK”
AK Parti Düzce Milletvikili Ayşe Keşir, bu merkezde Romanların tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını dile getirerek “Boş zamanların geçirilmediği, kültürün aktarıldığı, çocukların ve gençlerin eğitim aldığı, meslek sahibi olduğu ve işkur ve aile bakanlığı gibi farklı kamu kurumlarının içinde programlar ve hizmetler gerçekleştirdiği, buradaki vatandaşların farklı kurumlara ulaştığı, temas kurduğu bir merkez olacak burası.

Aslında bir çok yere örnek olacak bir merkez. Biz şehrimizin kültürel zenginliğini, hem günün ihtiyaçlarını karşılayacak hem de o zenginliğin orjinalliğini koruyacak bu merkezlerin devamınıda getireceğiz” dedi. 

“HAYALLERİ GERÇEK OLDU”
AK Parti Düzce Milletvikili adayı Ercan Öztürk ise Düzce’deki Roman vatandaşların hayalinin gerçeğe dönüştüğünü vurgulayarak *Roman kardeşlerimizin uzun süredir hayalini kurduğu Roman Kültür Evi açıldığında çok güzel hizmetler olacak. Sadece boş vakit geçirmenin olduğu bir alan olmayacak.

Tüm kurumlarımızın katılımı ile, bütün kardeşlerimizin, özellikle genç kardeşlerimizin, roman kadınlarımızın her alanda hayata hazırlanacağı bir yer olacak. Çocuklarımız için projelerimiz olacak. Sadece onlara yönelik bir proje yaptık. Bende roman kardeşlerimiz kadar heyecanlıyım burasını kendi mahallem olarak görüyorum, uzun yıllar burada çalıştım, onlar bizleri sevdi bizde onları sevdik. Bir hayal gerçek oluyor. İnşallah bittiğinde açmayıda Allah bizlere nasip eder” diye konuştu.

(Haber: E. Yılmaz)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar