Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BU KÜTÜPHANE DÜZCE'YE ÇOK YAKIŞACAK

Şehrin merkezinde kafe kütüphane konsepti ile hizmet verecek olan Millet Kütüphanesi parmak ile gösterilecek yapılardan biri oldu. Düzce’nin ortasında sakinliği ve estetiği ile görsel şölen oluşturan kafe-kütüphane kentte ilk olma özelliği ile dikkat çekiyor.

29.09.2022 - 18:22
Güncelleme 29.09.2022 - 19:40
Özel Haber

 Ev rahatlığının sunulacağı Millet Kütüphanesi gençlere sunulacak ücretsiz hizmet ile cazibe noktası olacak. Kafe Butik kütüphane konseptindeki Millet Kütüphanesi öğrencilerin eğitimi içinde vazgeçemeyecekleri bir adres olacak.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Millet Kütüphanesi’nin dönüşüm sürecini gazetemize anlattı. Atıl Kaymakamlık Lojmanı binasının bilime ve kültüre hizmet edecek hale getirildiğini aktardı.  Faruk Özlü, Düzceli gençlere rahatlıkla araştırma yapabilecekleri nezih bir ortam hazırladıklarını söyledi. Bilime verdikleri önemin altını çizen Özlü “Gelecek bilimin üzerine kurulu. Belediye olarak şehrimizden eğitim ve bilim alanında önemli isimlerin çıkmasını istiyorsak alt yapıyı hazırlamalıyız. Bu amaçla Millet Kütüphanemizi yine Millet Bahçesinin yanında konuşlandırdık” dedi.

2021 YILININ MAYIS AYINDA DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Kütüphane binasının dönüşümüne 2021 yılının Mayıs ayında başlandığını dile getiren Başkan Faruk Özlü “10 Mayıs 2021 tarihinde eski Kaymakamlık lojmanını belediye bünyemize kattık. Öncelikle tahsis konusunda bizlerden desteğini esirgemeyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ve İl Müdürümüz Sayın  Nurhan Kartal ‘a  çok teşekkür ediyorum.  Bu alanı Belediyemize kattığımız  günden itibaren binanın restorasyonuna başladık. Dış cephe, ıslak zeminler, camlar ve elektrik sistemleri tamamen yenilendi. Yangın tertibatı, kamera ve internet sistemleri yeniden yapıldı” şeklinde konuştu.

“GELECEK BİLİM ÜZERİNE KURULU”    

Faruk Özlü, yıllardır atıl vaziyette bulunan eski Kaymakamlık lojmanının Millet Kütüphanesine dönüştürülmesi fikrinin nasıl doğduğunu da anlatarak “Düzce’mizde bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Dönüşüm ve değişim adımlarından en önemlilerinden biri de eğitimdir. Vatandaşlarımızın araştırma ve geliştirme çalışmalarına katkı sağlarken bir yandan da rahatlığı ve konforunu düşünerek şehrin tam merkezinde atıl vaziyette bulunan binayı kütüphaneye dönüştürmeye karar verdik. Gelecek bilimin üzerine kurulu. Belediye olarak şehrimizden eğitim ve bilim alanında önemli isimlerin çıkmasını istiyorsak alt yapıyı hazırlamalıyız. Bu amaçla Millet Kütüphanemizi yine Millet Bahçesinin yanında konuşlandırdık” dedi.

“PARMAK İLE GÖSTERİLECEK BİR YAPI OLDU”

Millet Kütüphanesi’nin Düzce’de parmakla gösterilecek bir eser olduğunu belirten Faruk Özlü “Millet Kütüphanemizin dış mekan mobilyalarının imalatını bu hafta itibariyle tamamladık ve Millet Kütüphanemizi hazır hale getirdik. Açılışını da bir an önce yaparak hemşehrilerimizin kullanımına açacağız. Bizim için önemli olan vatandaşlarımızın hizmetine bir an önce sunmaktır. Düzce’nin çehresini değiştiriyor ve cazibe merkezlerini artırıyoruz. Millet Kütüphanesi de estetiğiyle niteliğiyle Düzce’de parmakla gösterilen eser oldu. Millet Kütüphanemize vatandaşlarımızın gelmesi, eğitimlerine katkı sağlaması en güzel ve anlamlı açılış programı olacaktır” diye konuştu.

“ŞEHRİN ORTASINDA SAKİN VE ESTETİK BİR YAPI”

Kütüphanenin şehrin ortasında sakinliği ve estetiği ile görsel şölen oluşturduğunun altını çizen Özlü “İlk olarak dış cephe mantolaması yapıldı ve bisküvi tuğla uygulanarak dış cephe giydirmesi yapıldı. Bina sınır ayırıcı duvarları sıra uygulaması ve boyaması yapıldı. Bahçe aydınlatmaları elektrik hatları çekildi. Sulama sistemleri çekilerek toprak dolgunun ardından hazır çim uygulaması yaptık. Mevcutta bahçesinde bulunan mevcut dokuya dokunmadan peyzaj çalışması yaptık. 

Etrafı yerleşim bölgesi olan alanda peyzaj yapılırken mekânı ve bahçesini kullanan kullanıcıların kendi içinde sakinliği sağlandı. Oturma yerleri ve çim üzerine masalı oturma alanları oluşturuldu. Bahçenin etrafını sarmaşık ve çiçeklerle donattık. Ayrıca mevcut ağaçları dekoratif dolomit ve cüruf ile renklendirdik. Çimler üzerine adım taşları koyarak estetik güzellik kattık. Böylelikle şehrin tam ortasında sakinliği ve estetiği ile görsel şölen oluşturan bir kafe-kütüphaneyi Düzcelilere kazandırdık” dedi.

“ÜCRETSİZ Wİ-Fİ VE ÇAY KAHVE”

Kütüphanede öğrencilere ücretsiz Wİ-Fİ ve çay kahve hizmetinin sunulacağını söyleyen Faruk Özlü şöyle devam etti: “Millet Kütüphanesi adı üzerinde milletin kendini evinde hissedebileceği, eğitim çalışmalarına katkı sunabilecek bir yapıda olacak. Çay ve kahve gibi içecekler öğrencilerimize ücretsiz olacak. Ayrıca Millet Kütüphanemizde ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunulacak.”

“DİĞER KÜTÜPHANELERDEN FARKLI”

Belediye Başkanı Özlü, kütüphanenin diğer kütüphanelerden farkını da aktararak  “Düzce’mizde şehir merkezi ve üniversite olmak üzere iki kütüphane var. Bunun sayısını Millet Kütüphanesi ve Konak Park’ta yapacağımız Sabiha Ulusoy Kütüphanesi ile 4’e çıkarıyoruz. Kütüphanemizde gençlerimiz ev rahatlığında kitap okuyabilecek, araştırma yapabilecek ve bunları yaparken de ücretsiz çay ve kahve içebilecek, internetten yararlanabilecek. Ayrıca muazzam bahçesinde ağaçlar altında şehir merkezinde huzur içinde kitaplarının sayfalarını çevirebilecek” dedi.

GENÇLER KALİTELİ ZAMAN GEÇİRECEK

Butik kütüphane özelliği taşıyan yapının araştırma yapacaklara hitap ettiğini vurgulayan Özlü, gençlerin kaliteli zaman geçirebilecekleri bir ortam hazırlamayı amaçladıklarını vurgulayarak “Millet Kütüphanemizin butik bir kütüphane olarak özellikle eğitimlerinde araştırma yapmaları gereken gençlerimizi düşündük. Şehrin eğitim kalitesinin artmasının önündeki engel olan araştırma kolaylığı bertaraf edilmiş olacak. Şehrin tam ortasında huşu içinde ders çalışıp dersleriyle ilgili makaleler, kitaplar bulunabilecek. En önemlisi de serbest zamanların doğru kullanımına büyük katkı sağlanacak” diye konuştu.

“NADİR BULUNAN KİTAPLAR YER ALACAK”

Faruk Özlü kütüphanede nadir bulunan kitapların yer alacağını belirterek “Her yerde bulunmayacak özel yayınlar, nadir bulunan kitaplar, önemli edebiyat, bilim ve eğitim dergileri ile araştırma makalelerini Millet Kütüphanemizde olacak. Yüksek lisans öğrencisinden ilkokul öğrencisine kadar herkes aradığını bulabilecek. Konsept oturduğunda sayılı kütüphanelerden biri olacağına inanıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

( Haber: Elif Varol)

 

 

 

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.