Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"SENDİKA %40 ARTIŞI KABUL ETMEDİ"

Düzce Belediye Başkanı Dr Faruk Özlü, iş bırakma eyleminde bulunan Standart Profil çalışanlarına “ İşe dönün % 40 zamlı maaşınızı alın” çağrısında bulundu. Faruk Özlü, çalışanların özlük hakları koruyan % 40 ücret artışını öngören tekliflerinin  Sendika Temsilcileri tarafından kabul görmediğine dikkat çekti. Sendikanın işçilerin değil kendi menfaatlerini korumaya yönelik bir yaklaşımda olduğunu belirtti.

"SENDİKA %40 ARTIŞI KABUL ETMEDİ"
10.08.2022 - 11:54
Güncelleme 10.08.2022 - 13:19
Haber Merkezi
1

Düzce’nin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Standart Profil fabrikasında yaşanan “işi bırakma eylemi” sorununu çözmek amacıyla AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Standard Profil ve sendika yetkilileri ile görüşmeler yapıldı. Dr. Faruk Özlü’nün Standard Profil’de yaşanan iş bırakma eylemine karşı 4 maddeden oluşan  çözüm öneriş işveren tarafından kabul edildi  ancak sendika yetkilileri tarafından kabul edilmedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Faruk Özlü Standard Profil çalışanlarına seslendi. Özlü, çalışanların  % 40’lık ücret artışını kabul etmelerini isteyerek,  kanun dışı eylemin hukuk karşısında tüm yasal hakların kaybedilmesine neden olacağını hatırlattı. 

Firma ve sendika yetkilileri yapılan görüşmeler ve çözüm önerilerine ilişkin açıklama yapan Faruk Özlü,  işçilere  işinize dönün ricasında bulundu. 

Faruk Özlü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı : 

Yaklaşık 1200 Düzceli kardeşimizin çalıştığı bu sanayi kuruluşunda yaşanan sorunu gidermek maksadı ile Milletvekilimiz Sayın Ayşe Keşir  ile birlikte firma ve sendika yetkilileri ile “birlikte” ve “ayrı ayrı” görüşmeler yapılmış, tarafların talep ve önerileri dinlenmiştir.  Bu görüşme ve değerlendirmelerimiz sonunda taraflara aşağıda dört madde halinde yer alan çözüm önerisinde bulunulmuştur.

1-    Mevcut Toplu İş Sözleşmesine yapılacak bir ek protokol ile Toplu İş Sözleşmesi sonuna kadar (yani yıl sonuna kadar) %40 seyyanen ücret arışı yapılması, bu %40 artışın bordroya ek ödeme olarak işlenerek kıdem ve diğer özlük haklarının da korunması,

2-    Önümüzdeki ay başlaması gereken Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine hemen başlanması,  bu maksatla bir çalışma komisyonu kurulması, Saat bazlı 2023 yılı ve ötesi ücret artışı görüşmelerine başlanması,

3-    Disiplin cezaları dışında işçi çıkışı yapılmaması, mücbir sebep hallerinin sendika ile müzakere edilmesi,

4-    İşçi kardeşlerimizin işi bırakma eylemlerine son vererek Pazartesi sabahı (08.08.2022) iş başı yapmaları.

Tarafımca yapılanan ve yukarıda dört madde halinde sıralanan çözüm önerisi işveren tarafından kabul edilmiş, sendika yetkililer tarafından kabul edilmemiştir. .

Önceki gün Valimiz Sayın Cevdet Atay Başkanlığında tarafların katılımı ile yapılan toplantıda aynı öneri tekrarlanmış, ancak yine sendika tarafından kabul edilmemiştir.

Firma tarafından seyyanen %30, Sendika tarafından saat ücretlerine dayalı olarak %35 ücret artışının teklif edildiği bir ortamda bütün tereddütleri gideren, özlük hakları koruyan %40 ücret artışını öngören teklifimizin Sendika Temsilcileri tarafından kabul görmemesi, işçi kardeşlerimizin menfaatlerini korumak yerine, Sendika menfaatlerini korumaya yönelik bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir.

Sevgili İşçi Kardeşlerim;

Sizden çok rica ediyorum. Yarın sabah gidin işbaşı yapın ve %40 zamlı maaşınızı alın. Çünkü, sizin menfaatleriniz sizleri yönlendirenlerin menfaatlerinden daha önemli.   Şu anda yaptığınız  işi bırakma eylemi kanun dışıdır.

Yasal grev değildir. Yapılan bu kanun dışı eylem o kadar kötü ki, hukuk karşısında tüm yasal haklarınızı kaybetme gibi bir durumla karşı karşıyasınız.. Sizlerden çok rica ediyorum, kanun dışı işlerden uzak durun."


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ito kilit
    ito kilit
    10.08.2022 12:36

    standart profil çalışanları; sendika denen kan emicilerin gazına gelmeyin, yoksa sonunuz ito kilit çalışanları gibi olur. standart profil bugün fabrikayı kapatsa gitse siz iş bulmakta zorlanır yada başka illere göç edersiniz. ama sizi gaza getiren kan emici sendikalar keyifleri yerinde yaşamaya devam ederler.

Resmi İlanlar