Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Meydanı BELTAŞ Yapacak

Cedidiye Meydanındaki karmaşık yapıyı ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirilecek olan Cedidiye Meydan Projesi için akılcı yöntemler geliştiriliyor. 

Meydanı BELTAŞ Yapacak
14.04.2022 - 09:07
Güncelleme 14.04.2022 - 09:08
Özel Haber

 30 dükkanın olacağı alanda Cedidiye Caminin 1999 yılında yıkılan minareleri ve caminin revizyonu ile meydanın düzenlenmesini kapsayan Meydan Projesinin yapımını BELTAŞ gerçekleştirecek.  Bedesten mimarisinin kullanılacağı Meydan Projesinde , tarihi dokuya uygun yapılar inşa edilecek.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, düzenlediği basın toplantısında  Cedidiye Meydan Projesindeki değişikliklerin sebebini değerlendirdi. Projedeki son durum hakkında bilgiler verdi.  

Projede 30’a yakın 30 metrekareden oluşan dükkan olacağını belirten Özlü, çalışmayı BELTAŞ’ın üstleneceğini ve bu işten herhangi bir kar elde edilmeyeceğini söyledi. 

“BEDESTEN TARZINDA OLACAK”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü  , Camikebir meydanında Bedesten tarzında asma katlarında olacağı dükkanlar  inşa edileceğini söyledi.

Faruk  Özlü, yeraltı otoparkında vazgeçilmesinin gerekçesini şöyle aktardı: “Projedeki gecikmenin sebebi hukuki süreç. Projedeki yeraltı otoparkını iptal ettik ve yerine katlı otopark yapılması kararı aldık. Çünkü hak sahipleri dükkanların altındaki otopark alanlarının da kendilerine ait olması gerektiğini söyledi. Haklılar. Bu sebeple 102 araçlık otopark 71 araca düştü. Bir değerlendirme yaptığımızda katlı otoparkın yeraltı otoparkından hem daha ucuza mal edilebildiğini gördük. Ayrıca yeraltı otoparkları şehrin trafiğinin oraya yüklenmesine sebep oluyor.”

CAMİNİN MİNARELERİ DEĞİŞECEK

Akılcı adımlar atmaya çalıştıklarını vurgulayan Özlü “Vatandaşımızın ödediği vergileri doğru harcamak için çabalıyoruz” dedi.   Caminin minarelerinin de mimari estetiğe uygun şekilde yenileneceğini ifade eden Özlü “Caminin minareleri değişiyor. Oranın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait. Minareler 2 metre 20 m çapında ve 42 metre yüksekliğinde olacak. Böylece mimari estetiğe daha uygun bir yapı elde edeceğiz.” diye konuştu. 

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar