Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

86 Bin Ton Çöp Enerjiye Dönüştü

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Katı Atık Tesisine getirilen 86 bin 752,12 ton çöpün elektrik üretmek üzere işlendiğini açıkladı. Özlü, tesiste 8 Bin 994,72 MW Elektrik Enerjisi üretildiğini belirtti. 

86 Bin Ton Çöp Enerjiye Dönüştü
6.04.2022 - 11:43
Haber Merkezi
1

"Temiz Şehir Düzce" sloganı ile alınan önlemler çerçevesinde 1 yılda; 1 milyon 295 bin kilogram kömür tüketimi ve 3 bin 567 aracın trafikten çekilmesine eş değer karbon yayılımının önüne geçildi.

Katı Atık Tesisi, Tıbbi Atık ve Sterilizasyon Merkezi ve Katı Atık Aktarma İstasyonunun hizmete girmesinin ardından yapılan Karbon Ayak İzi ölçümlerinin sonuçları açıklandı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Karbon Ayak İzinin önemi ve kısaca insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olduğuna dikkati çektiği açıklamasında, DİKAB’ın bu anlamda yaptığı çalışmaların çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

İl genelinde topyekün bir mücadele sergilediklerini ve alınan önlemler ve faaliyete geçirilen tesisler sayesinde Karbon Ayak İzi azaltımına yönelik dev adımlar attıklarını belirten Başkan Özlü, bunun da 2021 yılında elde edilen rakamsal sonuçlarla net şekilde görüldüğünü kaydetti.

86 BİN TON ÇÖP İŞLENDİ
 

DİKAB’IN 2021 yılına yönelik elde ettiği değerleri kamuoyu ile paylaşan Başkan Özlü, “Katı Atık Tesisine getirilen 86 bin 752,12 ton çöp elektrik üretmek üzere işlendi. 4 Milyon 061 Bin 211,12 metreküp atıktan Biyogaz Enerjisi üretilmesini sağladığımız tesiste aynı zamanda 8 Bin 994,72 MW ise Elektrik Enerjisi üretildi” dedi.

KARBON YAYILIMINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ
 

4 Milyon 992 Bin 70 kilogramlık karbondioksitin atmosfere salınmasına engel olunduğu da sözlerine ekleyen Başkan Özlü, “Ayrıca, 221 Bin 869 ağaç eşdeğerinde atmosferden karbondioksitin tutulması sağlandı. Toplamda 3 Bin 600 hanenin 1 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretimini gerçekleştirdik. Çok önemli bir detay, kalorifik değeri düşük kömürle mücadeleye yoğunlaştığımız bir süreçte 1 Milyon 284 Bin 960 kilogram kömürün tüketiminin ve 3 Bin 567 aracın trafikten çekilmesine eş değer karbon yayılımının da önüne geçmiş olduk” şeklinde konuştu.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Yakup
    Yakup
    8.04.2022 08:39

    Su kaynaklarının ve barajın tam üstünde bu iş yapılmaz beyler, bulunduğunuz bölge heyelan bölgesi olup İstanbullunun içme suyunun tam üzeridir ama inat edip ille de orası dediniz yarın bir skandal patlarsa altında kalırsınız ki su kaynakları üzerinde 80 bin ton çöp toplamak skandalın ya kendisidir

Resmi İlanlar