Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"Önceliğimiz Düzce'nin Çıkarları"

Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, "Düzce Bisiklet Sistemi” projesinde önceliklerinin Düzce’nin çıkarını korumak olduğunu belirtti.

"Önceliğimiz Düzce'nin Çıkarları"
20.02.2022 - 20:56
Güncelleme 21.02.2022 - 09:53
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü “Düzce Bisiklet Sistemi” projesinin amacını ve uygulanma şeklini anlattı.  Düzce Bisiklet Sistemi Projesi’nin “300 adet bisiklet, 200 adet Scooter yatırımının yapılması ve 10 yıl süre ile işletilmesi, bu sistemi finanse etmek için 7 adet bisiklet toplanma ve scooter şarj etme noktasına vitamin büfe konulması ve bu büfelerin cirosunun % 5.5'inin Düzce Belediyesi’ne ödenmesini öngören bir sözleşme ile hazırlandığını hatırlattı.  

Özlü, Düzce Bisiklet Sistemi Projesi’nin sürecinin çok açık ve şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.  

Bisiklet Sistemi Projesinde sistemden elde edilecek gelirlerin sistemin yatırım ve işletme masraflarını karşılamaya yetmeyeceği için , 7 adet toplanma ve şarj noktasına 7 adet vitamin büfe gelirleri ile sistemin uygulandığını belirtti. 

HEDEF HAREKETLİLİĞİ ARTTIRMAK 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün yaptığı yazılı açıklamada proje süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.  Yazılı açıklamasında Proje ile Düzce’de bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, şehir içi ulaşımın kolaylaştırılması ve hareketliliğin teşvik edilmesini hedeflediklerini vurgulayan Faruk Özlü “Projemizin adı “Düzce Bisiklet Sistemi” projesidir. 

Kısa adı ile DÜBİS. Bu projenin amacı büyükşehirlerdeki gibi Düzce’de bir bisiklet sistemi kurmak ve hemşerilerimizin kullanımına sunmak. Bu sistemle gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, Düzce’de bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, şehir içi ulaşımın kolaylaştırılması, hareketliliğin teşvik edilmesi hedeflenmiştir” dedi. 

‘VATANDAŞA YANSITMAMAK İÇİN KURULDU’

Sistemden elde edilecek gelirin işletme masraflarını karşılamadığını belirten Özlü, maliyeti Düzceliye yansıtmak yerine 7 adet vitamin büfe finanse etmeyi öngördüklerinin altını çizerek “Proje, 300 adet bisiklet ve 200 adet scooter yatırımının yapılmasını ve 10 yıl süre ile işletilmesini kapsamaktadır. Bisiklet Sistemi Projesinde sistemden elde edilecek gelirler, sistemin yatırım ve işletme masraflarını karşılamaya yetmediğinden, ya hemşerilerimize çok yüksek kullanım bedelleri ödetecek, yada sistemi belediye bütçesinden finanse edecektik.

Bunu yapmamak için, 7 adet toplanma ve şarj noktasına 7 adet vitamin büfe konulması ve bu büfelerin geliri ile sistemin finanse edilmesi öngörülmüştür” diye konuştu. 

‘İHALE HERKESE AÇIK’

Faruk Özlü ihalenin herkese açık olduğunu hatırlatarak “Bu şekilde, “300 adet bisiklet, 200 adet scooter ve yerleri Düzce Belediyesi tarafından belirlenmek üzere 7 adet vitamin büfe yatırımının yapılması ve 10 yıl süre ile işletilmesini, bu süre içinde büfe gelirlerinin cirosu üzerinden en az yüzde 5’inin Düzce Belediyesine verilmesini” öngören “Düzce Bisiklet Sistemi İhalesi Şartnamesi” hazırlanmıştır. İhale modeli, “HERKESE AÇIK” olarak belirlenmiştir. Bu şekilde isteyen herkesin ihaleye girebilmesine imkan tanınmıştır” şeklinde açıklama yaptı. 

YÜZDE 5.5’İ DÜZCE BELEDİYESİ’NE 

İhaleyi alan şirketin büfelerden elde edilecek gelirin yüzde 5.5’ini Düzce Belediyesine ödeyeceğini dile getiren Özlü şöyle devam etti: “Herkese açık ihalede iki firma şartname almıştır. Bisiklet Toplanma Noktaları ve Şarj İstasyonları Ulaşım Master Planına göre, trafik akışının ve insan sirkülasyonun çok yoğun olduğu Devlet Hastanesi, Üniversite, Aydınpınar Köprüsü, Nikah Salonu, Hastane Yolu Kentpark, Krempark ve İstanbul Caddesi (Millet Bahçesi yani) Bölgesi olarak belirlenmiştir. 

Bu şartlarla çıkılan açık ihaleye usulüne uygun olarak teklif veren firma ile “300 adet bisiklet, 200 adet Scooter yatırımının yapılması ve 10 yıl süre ile işletilmesi, bu sistemi finanse etmek için 7 adet bisiklet toplanma ve scooter şarj etme noktasına vitamin büfe konulması ve bu büfelerin cirosunun % 5.5'inin Düzce Belediyesi’ne ödenmesini öngören bir sözleşme” imzalanmıştır.”

AMAÇ DÜZCE’NİN ÇIKARINI GÖZETMEK

Amaçlarının Düzcelinin çıkarlarını gözetmek olduğunu ifade eden Özlü “Kısaca özetlemeye çalıştığımız “Düzce Bisiklet Sistemi Projesi” süreci çok açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmüştür Her iş, işlem ve projemizde olduğu gibi bu projemizde de önceliğimiz Düzce’mizin çıkarlarıdır” dedi.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.