Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Heyecan Verici Keşifler

Tarihi Helenistik Çağ’a kadar uzanan, Prusias Ad Hypium Antik kentinde kazı çalışmaları son bir yılda 5 kat arttı. 2 yıl içerisinde onlarca heyecan verici keşfe imza atıldı.

Heyecan Verici Keşifler
20.01.2022 - 13:38
Güncelleme 20.01.2022 - 17:54
Haber Merkezi

Prusias Ad Hypium Antik kentinin tarih ve kültür turizmine kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Antik tiyatroda 2013 yılından bu yana yapılan kazıların 10 katı Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün döneminde gerçekleştirildi.

Batı Karadeniz’in Efes’i olarak adlandırılan ve halk arasında 40 Basamaklar olarak bilinen Antik Tiyatro’da kazı çalışmaları hava şartları müsaade ettiği sürece hızla devam ediyor. Göreve geldiği ilk günden bu yana Konuralp’in tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ve turizme açılarak tüm dünyanın Düzce’yi tanıması düsturu ile hareket eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kazı çalışmaları için onlarca personeli görevlendirdi. İlk etapta 30 personelle başlayan kazı çalışmaları daha sonra 80 personel ve arkeologlarla devam etti. 
 

SON 1 YILDA KAZILAR 5 KAT ARTTI
 

Yıllarca sadece belirli bir bölümünün göründüğü Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro’da 2 yıl içerisinde onlarca heyecan verici keşfe imza atılırken tiyatronun sahne bölümü de ortaya çıkarıldı. Düzce’nin tarihini gelecek nesillere aktarmak, kültürel mirasını dünyaya kazandırmak ve kente eko-turizm alanında çağ atlatmak amacıyla başlatılan çalışmaları her fırsatta inceleyen ve konuklarını otağ çadırında ağırlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü döneminde yapılan kazı çalışmalarında görülmemiş hız yakalandı.

2013 yılından itibaren yapılan kazıların 10 katı Başkan Özlü yapıldı. 2021 yılında ise 5 kat daha fazla kazı yapılarak Antik Tiyatro’nun ana hatları ve orkestra bölümü gün yüzüne çıkarıldı.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar