Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ARTİSTLER AKÇAKOCA FESTİVALİNDE

ARTİSTLER AKÇAKOCA FESTİVALİNDE
20.08.2023 - 17:10
Özel Haber

FESTİVALLER SES GETİRİYOR

Parti ayrımı yapaksızın Türkiye’de il ilçe ve hatta belde Belediyeler  farklı festivallerle  yaşadıkları ve yönettikleri kentin tanıtımını yapıyor. Her festival yöresine göre farklı isimlerle  geleneksel hale geliyor. Düzce’nin en büyük ve şirin ilçesi Akçakoca’da artık geleneksel hale gelen “Fındık “ festivali her yıl büyük ilgi görüyor, ilçenin tanıtımına önemli katkı sağlıyor. 

2 ÖNEMLİ ARTİST

1994-1997 yılları arasında Akçakoca Belediye başkanlığı görevinde bulunan ve bu görevini milletvekili adayı olduğu için başkanlık koltuğunu bırakan Erol Solak  ilçenin gelişmesi ve kalkınmasında önemli rol oynayan bir siyasetçi. Yaklaşan yeril seçimler öncesinde adı farklı partilerle anılan eski başkan görevde olduğu sürece Fındık festivali düzenlendi. Bu festivallere ses  sanatçıların yanı sıra dönemin önemli Yeşilçam oyuncuları da katılıyordu. İşte festivale davet edilen  Türk sinemasının önemli isimleri Yılmaz Köksal ve Yusuf Sezgin Belediye Başkanı Erol Solak’ın elinden çam sakızı çoban armağanı hediye ve çiçeklerini alıyor. 

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR ?
Yılmaz Köksal, 15 temmuz 1939 yılında Kırşehir'de doğdu. İlkokulu bitirerek Osmaniye'den İstanbul'a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupayı dolaştı. Tunç Başaran'ın, Orhan Kemal'in eserinden sinemaya uyarladığı Murtaza filmi ile tanındı.
Yılmaz Köksal, uzun bir zaman ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.

Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasının ürettiği ender kült filmler arasındadır. (Film de Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler. Türk kahramanı Aybiçe "Kurt Kız" bu katliamın öcünü almaya yemin eder.)

1965-2005 yılları arasında 182 filmde oynayan Yılmaz Köksal, bir çok filmin de senaryosunu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk yapan Yılmaz Köksal, 22 Ekim 2015 tarihinde kanserden dolayı hayatını kaybetti.

YUSUF SEZGİN KİMDİR ?

Yusuf Sezgin, 22 Nisan 1942 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğmuştur. İzmirNamık Kemal Lisesi son sınıfında okurken eğitimini yarım bıraktı ve sonra tahsil hayatına devam etmedi. 1960 yılından itibaren 3 yıl mankenlik yaptı.

1962 yılında "Kart Horoz" oyunu ile Bulvar Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1963 yılında Haldun Dormen'in tiyatrosu Dormen Tiyatrosu'nda Altan Erbulak'lar,Erol Günaydın'lar, Ayfer Feray'lar, Metin Serezli'lerle çeşitli tiyatro oyunlarında birlikte çalıştı.
Yine aynı sene Vakko'nun ilk erkek mankeni olarak podyumda görev aldı.

1963 yılında SES mecmuasının düzenlediği "Kapak Yıldızı" adlı artist yarışmasında finalist seçilerek, rol aldığı "Kavgasız Yaşayalım" filmiyle sinemaya başladı. 1964 yılında ilk başrolünü oynadığı Hz.Yusuf filmi ile sinemada starlaşan Yusuf Sezgin Türk sinemasında başrol olarak 300'e yakın filmde rol aldı.

Türkan Şoray, Filiz Akın, Selma Güneri, Hülya Koçyiğit, Selda Alkor,Nebahat Çehre gibi yıldızlarla beraber rol aldı.

2006 yılında 43.Antalya Altın Portakal Film Festivali'de Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görüldü. 2010 yılında 17.Adana Altın Koza Film Festivali'nde Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü aldı. 2013 yılında meslek hayatının 50.yılında da, 50.Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ikinci kez Altın Portakal 50.Yıl Onur Ödülü'nün sahibi oldu.

2000 yılından itibaren SODER yönetim kurulu başkanlığı görevini yapmaktadır

(Haber: N. Güngör)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar