Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Arkadaş

  • 29.04.2022 10:53

Son zamanlarda fark ettiğim çocuklarda, gençlerde ve insanlarda arkadaşlık kavramının değiştiği ve gittikçe yok olduğudur. Bunun nedeni bilinmemekte.
Eski insanların arkadaşlık kavramını öğrenmek gerek oysa. Eski insanlarda yavaş yavaş kendi yolculuklarına gittiler. Kalanı bulup sormak, belki öğrenmemize sebep olur ancak mümkün değil sanırım.
Nitekim zaman arkadaşlık olgusunu değiştirdiğini fark ettim. Her insan kendi döneminde yaşar. Ve o dönemdeki şartlar arkadaşlıkları oluşturur. Kültür, aile yaşamı, çalışma hayatı, ahlak anlayışı, edep anlayışı, ekonomik şartlar, zaman yaşam gereçleri, doğa akışı, örfler, eğitim ve fıtrat arkadaşlık kavramını oluşturmaktadır. Eskilerin,  yakın tarihlilerin arkadaşlıkları birbirlerinden farklıdır. 
Günümüz de arkadaşlık kavramı farklı olduğunu görmekteyim. Ve son yıllarda yaşanan karantina kavramı da eklenince her şey değişti. Teknolojinin gelişimi, sosyal ağların çoğalması insanı bizden bene geçirdi. Ve arkadaşlık kendi çapında sessiz kaldı.
Çocuklar bahçede, parklarda oynayamaz halde olduklarından sosyalleşme durdu. Ebeveynler korku içinde yaşamaktalar. Çünkü günümüzün kötülükleri tamamen farklı. Mahalle maçları, mahalle çekirdek çıtlatmaları kalmadı. Binaların dikilişleri ve oyun alanlarının azalması bireyselleşmeye sebep oldu. Ve en önemli sebep ise internetin altın çağını yaşıyor olması.
Arkadaş kelimesinin tarihçesi eskilerin söylemiyle şu şekildedir. Eskiden insanlar sırtlarında taş taşırlarmış ve yorulduklarında çömelir sırtlarını taşa dayayarak dinlenirlermiş. Böylece taşıdıkları taş arka taş olmuş.  O iki kelime zamanla arka taştan arkadaşa dönüşmüş. Yani kendini dayancağın taş, insanların birbirlerine dayanakları olmasıyla arkadaş olmuş. Arkadaşın eş anlamlısı da yarendir.
Acaba arkanıza dayadığınız taşınız var mı? Hani dertlerinizi paylaştığınız, gülüp, ağladığınız, arada kavga ettiğiniz, birbirinize sevgiyle andığınız. Birbirinize saygı duyduğunuz taşınız var mı?
Korkmayın kendinize arkadaş edinmekten. 
Bir insan kendisiyle arkadaş ise başkalarıyla da arkadaş olur. Kendini seven insanları sever. Kendisine saygı duyan insanlara saygı duyar. Ve en önemlisi yaş aldıkça yarenlik arar insanoğlu.
Siz durun, yine de arkanızda taşınız olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.