Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İltifat Günü

  • 10.03.2022 11:15

İltifat günü diye gün kutlandığını öğrendim. Bu güne göre iltifat edilmeli sözler yada mesajlar iletilmeliymiş. Düşünülünce hoş davranış olarak görülmekte.

Sonra düşündüğümde acaba kaç kişi hayatında iltifat duymuştur? Güzel söz sadakadır der hadisi şerif, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır der atasözümüz. Demek ki iltifat etmek doğru bir davranıştır.

Takdir etmek, güzel bakmak, tatlı dille konuşmak bunlar insanı ihtiyaçtır ancak ne yazık ki birçok kişi bunu yapmamakta ve ihmal etmektedir.

Bazen yolda yürürken selam alırım. Ve aldığım selama karşılık veririm. İşte o an gurur duyarım çünkü aldığım selam tanımadığım insandan gelir. Allah’ın selamı diye bana mucize gibi gelir.

Sabahları günaydın demek. Bir dükkâna girerken kolay gelsin demek. İçeri girildiğinde selamünaleyküm demek. Gelene hoş geldiniz demek. Gidene güle güle demek. Gidenin Allah'a ısmarladık demek. Ya da hoşça kal, görüşmek üzere gibi sözler. Bunlar aslında kalıplaşmış kelimeler de olsa iltifat mukayyetini taşımaktadır.

Ama günümüzde o sözler azalmıştır. Selam verilmez oldu. Birinin başarısında tebrik edilmez oldu. Birinin üzüntüsünde teselli verici sözler söylenmez oldu. Ve en önemlisi gerçek iltifatlar söylenmez oldu.

Aslında iltifat ettiğimizde kendimizi beslemiş oluruz. Karşı tarafa söylenmiş de olsa söyleyenin söylenenden aldığı tepkiler ona olumlu olarak geri gelecektir.

Hani iyilik daima geri döner şeklindeki gibidir.

 

Birçok kişi korkar güzel söz söylemekten. Çünkü sözünün yanlış anlamasından endişe eder. Ve farklı algılanmaktan korkar. O yüzden birçok insan kısa ve öz konuşur.

 

Oysa insanlar güzel sözlerle doyar. Ruh beslenir tatlı dille.

 

Güzel sözlerin en büyük ve iyi kanıtı bebeklere ve hayvanlara söylenenlerdir. Bir bebeğe sevgi sözcüğü söylendiğine gülümsemesiyle hemen karşılık verir. Sorgusuz sualsiz sevildiğini bilir. Sevildiğini hisseder ve o samimiyete inanır. Çünkü özü saftır.

 

Hayvanlara güzel söz söylediğinizde hemen size karşılık verir. Ya kuyruğuyla, ya diliyle, ya sırnaşmasıyla. O sözü belki anlar belki de anlamaz ama hisseder. Hissedince samimiyeti ve gerçeği kavrar. Hayvanların güzel ve tatlı söze tepkisi hemen karşılıklıdır. Hayvanların ayrıca sezgileri de kuvvetlidir. Ve neyin doğru ve neyin yalan olduğunu çok iyi bilirler hisleriyle.

 

İltifat etmekten korkmamak gerek çünkü güzel ve tatlı söz ilaçtır. Özellikle samimi ve gerçek söylenen söz daima hayata anlam katar. Dünyaya bakışınızı değiştirir.

 

Çekinmeden iltifat edin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.