Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Dinlemek güçtür sadece

  • 5.03.2022 14:04

Yağmur yağarken yağışın sesini dinlerim. Rüzgar eserken esişinin sesini dinlerim. Kar yağarken kar yağışının sesini dinlemeye çalışırım.

Her şey dinlemekle ilgili. Acaba biz insanlar konuşurken dinliyor muyuz? Konuşmak çok kolaydır. Zor olan dinlemektir. Hani söz gümüşse sükût altındır atasözü var ya, o dinlemeyi kast etmiştir.

Sohbetlerde genelde insanlar dinlemezler. Muhtemelen ilk birkaç dakikasını dinler, sonrasında dinliyor görünürler ve bu bilimsel olarak açıklanmıştır. Sohbet esnasında karşındakini başta dinlersiniz. Anlamaya çalışırsınız. Sonrasında aklınızdaki kelimeler uçuşur ve o ortamdan uzaklaşırsınız ve oradasınızdır ancak kaybolmuşsunuzdur. Çoğu insan bunu yaşamakta. Garip yaratıklarız.

Dinlemek anlamaktır. Anlamak öğrenmektir. Öğrenmek bilmektir. Bilmek ise varlığa katkı sağlamaktır.

Çocukları dinleyin önce. Başlarda çok soru sorarlar ve boğulduğunuzu hissedersiniz. Oysa o boğulmak değil, onu dinlememekten kaynaklanmaktadır. En iyi dinleyiciler çocuklardır. Çünkü anlamak isterler. Merak ederler, merak edip öğrenmek isterler ve bilgilenirler. Sonra kafalarında biçerler, tartarlar, süzerler ve kabullenirler. Büyümüş edasıyla aldıkları bilgi ile kendileriyle gurur duyarlar. Biz büyükler çocukken bunu yaşadık. Oysa unuttuk bunları.

Hayatın akışına öyle odaklandık ki tekelleştik, özelleştik. Kendi dünyamızda öyle yaşadık ki dinlemeyi unuttuk. Bir masalı dinlemeyi unuttuk.

Kitap okumak dinlemektir. Okuduğunuzu yazanın düşüncelerindendir. Oysa düşünceler ağıza döküldüğünde kulağa sesle gelir ve karşıdaki dinlemiş olur. Kitap okumakta budur aslında.

Ne kadar okuyoruz ve ne kadar dinliyoruz acaba?

Hani ilk vahiy “Ikra” oku ya. O dinle demek. Okuduğunu aklınla dinliyorsun sadece.

Peki dinlemenin ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz? Oysa insan önce kendini dinlemeli ve kendini dinleyen karşındakini de dinler.

Peki dinlemenin katkılarının ne kadar değerli olduğunu biliyor musunuz? Öğreniyor dinleyen. Merak ediyor dinleyen. Sorguluyor dinleyen. Bakıyor, fark ediyor, anlamaya çalışıyor ve değişmeye başlıyor.

İçten dinlemenin kazancı kendisinedir.

Dinleyin sadece. Dinlemesini bilen dinletmesini de bilir.

Dinlemek güçtür sadece.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar