Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İyi seyirler

  • 11.02.2022 11:23

Son zamanlarda bir şarkı takıldı dilime.

Yabancı bir şarkı. B1A4 adlı Güney Koreli grubundan olan Shin Dong Woo adlı sahne adı CNU olan şarkıcının “Fly Awy” şarkısı. Şarkının sözlerine baktığımda sözleri de anlamlı. Bu şarkı Ost müziği yani dizi müziğidir. Şarkı izlediğim Ghost Doctor yani hayalet doktor adlı Güney Kore yapımı dizisinin müziğidir.

İlk duyduğumda şarkıyı kulağıma hoş gelmişti. Sonra şarkıyı kim söylüyor diye günümüzün teknolojisinden yararlandım. Ve araştırıp öğrendim. Neticede şarkı dilime dolandı.

Şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim. Özellikle Kpop. Yani Kore pop müziği dinliyor musunuz?  

Şarkının özü uçmaktan bahsetmekte. Tekrardan başlamak. Pişmanlıkları yok etmek ve yeniden güçlenmekten bahsetmekte. Oysa şarkı diziye de uymakta.

“Ghost Doctor” İngilizce isimdir. Güney Kore Hangug alfabesi kullanmaktadır. Dizinin Korece ismi “??? ??” şeklinde yazılır. Latin harflerini kullandığımızda “Goseuteu Dagteo”’dur

Ülkemizde Güney Kore yapımı dizi ve filmler gösterime girmektedir. Ve had safhada izleyici kitlesi mevcuttur. Hatta hayran kitleri kendine hastır. Özellikle şarkıcıları, oyuncuları ülkece tanınmış olup sevilmektedir. Bazı Kore yapımı dizileri televizyonlarımızda uyarlanarak gösterime girmiştir.

Bahsettiğim hayalet doktor dizisini de izlemenizi tavsiye ederim. Ünlü doktor olan ve onun stajyeri ile olan ilişkilerini anlatmaktadır. Dizide ünlü doktor trafik kazası geçirir ve komaya girer. Hayalet olarak hastanede dolaşmaktadır ve stajyeri de onu görmektedir. Ve böylelikle maceraları başlamıştır.

Diziye bakıldığında eğlenceli, fantastik bir yapım olmaktadır. Oyuncular Kore’de ünlü ve yetenekli oyunculardır.

Zaten Güney Kore bu kısımda kendini bayağı geliştirmiştir.

Bir insanın ölmemiş olan bir ruhu görmesi gerçek hayatımızda imkansızdır. Muhtemelen dini inançlarımızdan kaynaklanmaktadır. Ve tıbben bu durum imkansızdır. Hatta psikolojide muhtemelen buna bir hastalık ismi verilir. Ya şizofreni yada başka bir adı olmaktadır.

Ancak olayı o boyutundan incelemeyelim.

Gerçekten komada iken ruh nerededir acaba ? Ve yaşayan bir insanın başka ruhu görmesi mümkün müdür? Duyması mümkün müdür ?

Muhtemelen buna cin çarpmış derler. Ama olayı o boyuta getirmeyelim ve dizi gözüyle bakalım. Komadasınız ve size garip bir şekilde fırsat veriliyor hala dünyadasınız. Dini boyutunu düşünmeyelim ve kurgulayalım. Neticede dizi de bir kurgudur.

Ve ruhunuz hastanenin altını üstünü getiriyor ve yaşam ile ölüm arasındaki kavramı keşfediyorsunuz.

Ne garip bir şans değil mi ? Ruha şans veriliyor ve bir insan bedenine girebiliyor. Dizide ünlü doktor hayalet iken stajyerin bedenine giriyor ve bir çok ameliyat gerçekleştiriyor. Oysa stajyerin ilk yılıdır.

Yazarı anlamaya çalışıyorum aslında. Ünlü doktor komada ve ruhu stajyerin bedenine girip ameliyatlar gerçekleştiriyor..

Dizinin sonunu bilmiyorum. Henüz son bölümü yayınlanmadı. Onu da önümüzdeki zamanda nasip ise göreceğiz. Ama şimdilik şunu ifade etmek istiyorum. İnsan komada iken ruh halinde dünyada dolaşabilir mi?

Ondan öte hayatın anlamı nedir acaba? Şu kısacın ömre neler sığar acaba. Fark eder mi ırk, dil, inanç?

Neyi kaçırıyoruz? Neyi unutuyoruz? Neyi önemsiyoruz?

Yazarın ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum bu dizide. Sonuçta diziler senaryo yani yazı metininden oluşmaktadır. Ve bir kitap gibi düşünülmesi gerekmektedir.

Sanırım kendin olmak önemli. Galiba bunu anlatıyor yazar.

Şahsi görüşüme gelince. Komada olup uyanınca öğreniriz ruhun gezip gezmediğini. Ölüm sonrasını da Kuran anlatıyor ancak gerçeğini öldükten sonra bileceğiz. Ama kalanlar bilemeyecek.

Ve hayat ne olursa olsun değerli. Var olmak değerli. Dünyaya gelmek mucize. Ama ondan öte yaratılmış olmak, işte bu çok daha önemli. Çünkü yaratılmış olmak ayrıcalıktır.

 

Bu farkındalığı düşünerek izlediğiniz filmleri veya dizleri kitap olduğunu hatırlayın. Kendinizi sevin ve hayatın tadını çıkarın.

İyi seyirler.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.