Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İÇİMİZDEKİ ÇOCUK MUTLU OLUYOR

  • 9.11.2022 12:53

Bugün çocuklardan biri bana “Büyünce ne olacağım biliyor musun” diye sordu.   Bende “Bana da sorsana ben büyünce ne olacağım” diye dedim  .  Bende   “ Patron olacağım” dedim. Sonra hayali patronluğumuzu konuştuk. Üç tane başkan seçtim. Dört tane genel müdür seçtim. İki tane networkçü seçtim. Bir tane yazı işleri müdürü seçtim. 
Ve herkes seçmeye başladı bölümleri… Böylelikle sohbet keyifli geçti. Çocuklar ortaokul öğrencileriydi. Ve onlar iş hayatındaki olan bölümleri öğrenmiş oldular. 
Düşünüyorum da çocuklarımız iş hayatını nasıl biliyorlar acaba diye. Yurt dışında meslek tanıtma günü olmakta. Ebeveynler mesleklerini tanıtıyorlardı. Bu genelde ilköğretim ve liselerde oluyor. 
Milli Eğitim Bakanlığı müfredata böyle bir gün neden koymadı acaba ? Çocuklara mesleklerle ilgili çalışanların ağzından tanıtımları duymaları onlara fikir edinmelerini sağlar ve onlara heves verir diye düşünüyorum. Acaba bu durum kültürel bir durum mudur? Gençlerin mesleklerle ilgili bilgi almaları onların bakış açılarını katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Böylelikle okumak istedikleri alanları daha rahat seçerler.
Yurt dışında okumuştum ilköğretimimi. Ve bizlere meslekleri tanıtmışlardı.   Derslerimizde , polis memurun mesleğini tanıtması ve trafik dersinde aldığım eğitimden dolayı  Polis olmayı istiyordum. Bu arada polis olamadım çünkü gözlerim yeterli olmadı o yıllarda. Ama mesleğe saygım sonsuzdur.
Çocukların dillerini birçok insan bilmemekte. Bilenler ise muhtemelen kendi dünyalarında yaşamaktadırlar. Malum hayat şartları o kadar zor ki. Haliyle çocuklar kendi dünyalarında yaşamaktadırlar. Aslında büyükler olarak onlara örnek olmalıyız. Eğitim öğretim önceliktir tabi ki de. Ek bilgiler, etkinlikler onlara kesinlikle faydalı olacaktır diye düşünmekteyim.
Ben kendi adıma çocuklarla eğlenerek elimden fazlasını yapmaya çalışıyorum ve seviyorum çocukları.
Sevgi güçtür zaten.
Bazen çocuklarla çocuk olmak gerek. Bazen gençlerle genç olmak gerek. Bu büyüklere vitamin takviyesi yapmaktadır.
İçimizdeki çocuk mutlu oluyor bu durumlardan.
Çocukları sevelim ve koruyalım.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.